14 Юли 2025понеделник15:52 ч.

Есента и зимата помагат на цистита

Горещ чай и топли бани на краката прогонват страданието

/ брой: 289

автор:Аида Паникян

visibility 2393

Промяната на времето и преходните сезони обострят цистита, казва урологът проф. д-р Митко Цветков. Той обяснява, че циститът представлява възпалително заболяване на лигавицата на пикочния мехур и "обича" повече жените. Една от причините за тази "несправедливост" проф. Цветков обяснява с анатомията на пикочния канал. При жените е по-къс - 3 до 5 см, по-широк и прав и затова по него много лесно бактериите могат да достигнат до пикочния мехур. При мъжете е по-дълъг - 20-22 см и прави "завои".
Симптомите на цистита са често уриниране, парещо чувство при уриниране, притискане в долната част на корема, силно миришеща урина и дори кръв в урината.
Най-опасна е простудата, когато обхване областта на кръста и таза. Традиционно изострянето на цистита се свързва с прекомерното охлаждане. То предизвиква намаляване на резистентността на организма, особено на местния имунен отговор и в резултат на това инфекцията се размножава активно и попада в пикочния мехур, предизвиквайки възпалителна реакция.
Друга предпоставка за прояви на заболяването са и гинекологичните инфекции. 
В зависимост от протичането се различават остри и хронични цистити. Циститът бива инфекциозен (на бактериална, вирусна, гъбична основа) и неинфекциозен (радиационен, лекарствен), обясняват специалисти.
Вземането на навременни мерки за трайното лечение на този здравословен проблем намалява почти изцяло вероятността той да се превърне в хроничен и дори да се "качи" към бъбреците, категоричен е проф. Цветков. Той препоръчва още при първите симптоми да бъдат затоплени краката, кръстът, тазът и незабавно да се пият диуретични чаеве. Ако след тези мерки симптомите не преминат до ден-два, трябва да бъде потърсен специалист - уролог и гинеколог, допълва проф. Цветков. Освен прегледа лекарят назначава общо изследване на урина и микробиологично, както и антибограма. Важно е да се види количеството на левкоцитите, кой микроорганизъм е причинител на болестта и с кой точно антибиотик или химиотерапевтици да се лекува. Проведете целия курс на лечение и не спирайте изписания ви антибиотик до последното хапче, казва проф. Цветков. Той пояснява, че на 3-тия ден след последното хапче трябва да бъдат направени нови изследвания на урината, за да се види резултатът от лечението.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ