27 Юли 2025неделя17:49 ч.

Етиопските шивачи на маркови дрехи най-ниско платени в света

автор:Дума

visibility 1512

Работещите в етиопски текстилни фабрики, произвеждащи стоки за марки от висшата мода са най-ниско платените в света и получават едва 26 долара на месец, пише БГНЕС

Тъй като Етиопия се стреми да стане водещ производствен център на континента, в момента работниците получават по-малко от половината заплата на шивачите в Бангладеш, се казва в доклада на Центъра за бизнес и човешки права „Стърн“ на университета в Ню Йорк.

Докладът, озаглавен "Произведено в Етиопия: предизвикателства на новата граница в новата граница на текстилната индустрия", каза, че известните с лошото заплащане на труда им работници в Бангладеш печелят по 95 долара.

Техните кенийски партньори печелят 207 долара месечно, а тези в Китай -по 326.

"Вместо отстъпчивата, евтина работна сила, насърчавана в Етиопия, доставчиците, базирани в чужбина, са попаднали на служители, които са недоволни от техните доходи и условия на живот и все по-склонни да протестират, като спрат работата си или дори да напуснат", казва Пол Барет, заместник-директор на центъра.

"В желанието си да създадат марка" Произведено в Етиопия", правителството, световните марки и чуждестранните производители не успяха да предвидят, че основната заплата е просто твърде малка, за да могат работниците да живеят."

Етиопия няма официална минимална заплата за частния сектор.

Докладът установи, че работниците, много от тях млади жени, са получили много малко обучение и се сблъскват с конфликти в сферата на културата с мениджъри от Южна или Източна Азия.

Проучването е проведено в индустриалния парк Хаваса, водещ в производството на Етиопия и един от петте центрове, открити от правителството от 2014 г. насам.

Там работят около 25 000 души, които правят дрехи за най-търсените марки по света, като броят им се очаква да нарасне до около 60 000 души.

Доставчици от Китай, Индия и Шри Ланка са открили фабрики в парка.

Етиопия е втората по население държава в Африка, с около 105 милиона души, които все още до голяма степен преживяват от селското стопанство и се сблъскват със суша и бедност.

Правителството се надява, че износът на дрехи ще се увеличи от 145 милиона долара днес до около 30 милиарда долара годишно, твърди докладът, което число "изглежда нереалистично" не на последно място поради това, че ниските заплати са довели до лоша производителност, редовни стачки и високи нива на загуби.

Докладът показва, че фабриките сменят всичките си работници средно на всеки 12 месеца.

Центърът Стърн призова етиопското правителство да установи минимална работна заплата и да разработи дългосрочен икономически план за укрепване на шивашката промишленост.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12144

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12347

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12324

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12757

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12401

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12023

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12202

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12537

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12084

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12606

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ