25 Април 2024четвъртък13:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1920 г. Полският държавен глава Юзеф Пилсудски и украинският лидер Симон Петлюра поздравяват обединената полско-украинска войска, която побеждава болшевишката армия и влиза в Киев

Евгений Поздняков: Конфедерация "Полша-Украйна" - предизвикателство към Русия

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 266


След края на спецоперацията Украйна и Полша може да се обединят. Президентът Зеленски намекна за това, посочвайки, че в бъдеще няма да има граници между двете страни. През XVI век подобно "партньорство" има в рамките на Жечпосполита. Какви са шансовете за създаване на втора такава и какви рискове могат да възникнат за Русия?

Полша многократно е заявявала своите амбиции спрямо Украйна. През януари бившият полски външен министър Радослав Сикорски каза, че Варшава обмисляла варианта за анексиране на западната част на Украйна. Варшава нарече тези думи "руска пропаганда", но експертите смятат, че Сикорски е казал това, което полските власти са планирали отдавна.

В средата на март полската дипломация генерира скандал, когато посланикът на Варшава в Париж призна, че полската армия ще трябва да се изправи срещу руските въоръжени сили, ако украинската войска бъде победена. По-късно това изявление бе опровергано, но го направиха неумело.

Ако Украйна и Полша се обединят

2023 г. Водачите на Полша и Украйна отново са военни съюзници и отново говорят за полско-украинска интеграция

в което експертите почти не се съмняват, това може да се превърне в миниверсия на Жечпосполита, съществувала в периода 1569-1795 г. Обединението на Полското кралство и Великото Литовско княжество е на територията на Полша, Украйна, Беларус и Литва. Всъщност де факто Полша вече поглъща достъпната за нея част от Украйна. Дали това ще се случи де юре, зависи само от плановете на САЩ.

"Варшава има своя причина, за да предоставя военна помощ на Киев. Срещу тази помощ поляците вече се настаняват в Украйна, планирайки енергийни доставки от украинските АЕЦ, работейки по други енергийни и транспортни проекти и получавайки работна сила от милиони бежанци. Всъщност Варшава извлича ползи от конфликта в Украйна", казва Сергей Цеков, член на Международната комисия на Съвета на руската федерация.

Експертът Станислав Стремидловски припомни, че преди година президентът Дуда е говорил за премахване на границите между двете страни. "Идеята за създаване на единна полско-украинска държава 

не е популярна в полското общество

Поляците се страхуват да не наследят проблемите, възникнали по време на Жечпосполита." Стремидловски припомня и друго - че полската армия е в самото начало на своето преструктуриране, на практика няма военен флот, а ВВС са "в плачевно състояние". Следователно "Полша ще поеме отговорността за тези територии" само в случай на инициатива от западните райони на Украйна.

"Неволно имам асоциация с Варшавския договор от 1920 г. между Юзеф Пилсудски и Симон Петлюра. Тогава поляците обещават на Петлюра помощ срещу Съветска Русия. Това дава началото на полско-съветската война и настъплението на поляците до Киев, което завършва с подписването на Рижкия договор през 1921 г. и разделяне на земите. Не изключвам повторение на тази ситуация", отбелязва експертът.

"Това, което сега Зеленски прави, е по-близко до събитията отпреди век,

когато Петлюра пожертва Западна Украйна

за да запази Киев, но в крайна сметка не успя. От военна гледна точка всяко сближаване между Украйна и Полша заплашва да приближи НАТО още повече до границите на Русия", добавя политологът.

Фьодор Лукянов, главен редактор на списание "Русия в глобалните дела", отбелязва, че конфигурацията на международните отношения се променя до такава степен, че вече е възможна трансформацията на съюзи и граници. Според него въпросът за сливането на днешна Молдова и Румъния витае във въздуха не като дим от наргиле, а като един от практическите сценарии.

"Варшава сама няма да се заеме с възстановяването на Украйна и вливането й в Полша и ще трябва да прибегне до западен капитал, което естествено ще е съгласувано с Щатите. Но при всички случаи появата на нова конфедерация до руските граници ще е предизвикателство към Москва", отбелязва журналистът Александър Носович.

"Първо, в този случай териториите, които наричахме "антируски", ще бъдат 

под пряката защита на НАТО 

Това ще позволи относително безнаказано в Украйна да се запази цялата идеологическа интензивност, довела до трагичните събития и последвалата руска военна операция. Така Варшава ще получи инструмент за натиск върху Русия", подчертава събеседникът.

"Второ, ще получим нова държава, в която ще "чоплим" темата за териториалните спорове. Полша определено ще се обърне към реториката, според която повечето от новите региони на Русия ще трябва да отидат при нея. Ще се обърне специално внимание на Херсонска област, защото никой не е против увеличаването на броя на моретата, на които има излаз", твърди експертът.

"Все пак тази ситуация ще даде на Русия тактическо дипломатическо предимство. Всеки път, когато ни обвиняват в незаконността на анексирането на Мариупол или Мелитопол, ще можем да посочим новите граници на Полша, като добавим, че Варшава няма моралното право да прави подобни забележки", обобщава Носович.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ