13 Юли 2025неделя21:08 ч.

Еврика, газът тръгва!

/ брой: 187

автор:Йордан Мичев

visibility 5100

Не си спомням откога се влачи този газов интерконектор с Гърция, наричан за кратко IGB - първите преговори започнаха преди десетина години, правеха се няколко първи копки, големи обещания най-после за тази лелеяна енергийна независимост от Русия... и досега нищо. Официалният мотив за огромното забавяне е, че някакви странни фирми обжалвали в съда обществените поръчки за изграждане на газопровода. От известно време дори беше позаглъхнала темата за любимия на Бойко Борисов Европейски газов хъб "Балкан", който така и не се случва, просто защото и ножът, и хлябът в момента се държат от... Турция. А се държат от Турция най-вече заради Борисов, който направи всичко възможно да спре "Южен поток" и да насочи руския газ през Черно море към Анкара.
Докато чакаше за така важната за него протоколна снимка с американския президент Доналд Тръмп, изведнъж Борисов излезе с извода, че, "които ще купуват руски газ в Европа, ще имат проблеми". "Единствено газовият хъб ще ни спаси", каза премиерът късно във вторник, коментирайки речта на Тръмп пред Общото събрание на ООН, в която той разкритикува намеренията на Германия да увеличи доставките на синьо гориво от Русия.
Борисов изведнъж заговори и за нещо, което досега избягваше упорито в коментарите си по газовата тема - за интерконектора с Гърция, който да бъде свързан и с планирания терминал за втечнен газ в пристанището на Александруполис. Този проект, макар и по-скорошен от IGB, също се влачи отдавна. Той е стратегически за Балканите, защото ги подсигурява със синьо гориво от едни от най-големите находища в света, намиращи се в Източното Средиземноморие и в икономическите зони на 4 държави - Египет, Израел, Кипър и Гърция.
Да, американците от известно време имат силен икономически интерес в проекта "Александруполис", защото в него пряко ще участва като основен транспортен играч близката до републиканците компания GasLog. Освен това тя ще може да доставя и втечнен газ от САЩ от терминалите в Тексас и Луизиана. Но САЩ имат и силен геополитически интерес да изолират Турция като важен газов център, за да намалят влиянието й върху Балканите. Турците залагат силно на южния газов коридор, свързващ находищата в Каспийско море с Адриатика през Гърция. Не са тайна обаче силно обтегнатите отношения между Вашингтон и Анкара в последно време.
Играта е много сложна, защото Борисов досега силно разчиташе на Реджеп Ердоган и дори му адвокатстваше не един път пред ЕС. Сега обаче картите са поставени на масата. Тръмп иска да осъществи на практика в Европа проекта си "Три морета". Той започва на север от полските пристанища Гданск и Швиноуйшче и стига на юг до Черно, Бяло и Адриатическо море. Така американците си представят геостратегическата полоса и срещу Русия, и срещу Турция.
Газът е важна част от тази игра. А на Борисов му предстои много тежък избор, ако правителството му въобще оцелее догодина.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ