17 Май 2024петък23:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ханес Свобода:

Евроизборите са двубой между две визии за Европа

Нашата позиция за ЕС се базира на прогрес, възможности и равенство, твърди председателят на Групата на социалистите и демократите в ЕП

/ брой: 29

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1165

Ханес Свобода е избран за президент на Групата на социалистите и демократите в Европарламента през януари 2012 г. Свобода е член на австрийската социалдемократическа партия от младежките си години. През 1995 г., когато Австрия се присъединява към Европейския съюз, той става един от първите австрийски евродепутати. Като член на Европарламента неговата работа е фокусирана върху европейската интеграция и разширяване, външните работи, по-специално Централна Азия, Русия и Югоизточна Европа. Свобода е активен в борбата за правата на малцинствата и равенството, срещу екстремизма и популизма. Преди да стане евродепутат, работи в кметството и общината на Виена, както и във Виенската трудова камара. Свобода притежава научни степени по право и икономика.

"Ако предоставяхме по-добри политики, които да са в полза на хората, а не на едрия бизнес, евроскептиците щяха да бъдат по-малко"

- 2014-а е важна година за Европейския съюз заради евроизборите. Кои са основните приоритети и предизвикателства пред Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент?
- Членовете на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D) очакват с нетърпение възможността да посетят всяка страна членка на ЕС и да изразят това, в което вярваме и се надяваме да постигнем в законодателството на следващия Европарламент. Борбата с безработицата, съживяването на икономиката и на индустрията, осигуряването на социално равенство за всички европейци - това са основните ни цели и амбиции.
Не приемаме тези избори като вот за или против Европа. Те са избор между различни визии за Европа. А нашата се базира на прогрес, възможности и равенство.
- Как да бъде убеден европейският гражданин, че е необходимо и важно за него да даде своя глас на евроизборите?
- Универсалното право на глас е фундаметално постижение на демокрацията. То символизира свободата да решаваме как да бъдем управлявани. На европейските избори традиционно има твърде ниска избирателна активност, защото е трудно да се скъси разстоянието между Брюксел и Страсбург и страните членки. Сега европейските партии (парламентарните групи в ЕП - бел.ред.) за първи път ще имат общ кандидат, който ще се бори за поста президент на Европейската комисия. Така че това не само ще бъде директен вот за национални евродепутати, но също и вот за това кое политическо семейство ще ръководи Европа в бъдеще. Убедени сме, че нашият кандидат Мартин Шулц - сега президент на ЕП, ще мотивира повече хора да гласуват.
- Евроскептицизмът обаче набира все по-голяма мощ. Как ЕС ще се справи с този проблем?
- Разбирам, че хората са критично настроени срещу Европа, защото може би са загубили работата си, не могат да вземат заем или да се грижат за семействата си. Често националните правителства винят Европа за собствените си провали. Защото така е лесно. Предизвикателство пред нас е да покажем на избирателите нашата визия за различна Европа, да им кажем, че искаме да променим нещата. Дясното мнозинство през последните 5 години не ни позволи да осигурим повече социално равенство. Убеден съм, че ако предоставяхме по-добри политики, които да са в полза на хората, а не на едрия бизнес, евроскептиците щяха да бъдат по-малко.
- Не се ли превръща икономическата криза в социална? На какво ниво е днес социалният диалог в Европа?
- В Европа съществува сериозна социална криза. Тя е по-тежка в някои страни като Гърция или Испания, където катастрофалните антисоциални мерки за икономии увеличиха безработицата, която сред младите достигна над 50 процента. Като цяло неравенството в Европа се повиши през последните години. Социално-икономическите показатели показват, че неравенството на Стария континент сега е много по-голямо, отколкото през 80-те години на миналия век! Ние, прогресивните в Европа, се борим за намаляване на тези неравенства. Затова трябва да усилим социалния диалог, включващ гражданското общество и профсъюзите в процеса на взимане на решения. Трябва да сме сигурни, че всички политики - дали става въпрос за търговия, социална политика или опазване на природата, са изчислени според аспекта на социалното равенство.
За нас солидарността не е дума, изпразнена от съдържание. Тя има реално значение - тези, които са по-силни, трябва да поемат по-голяма част от бремето, да позволят на по-уязвимите да станат по-силни и в замяна на това да подкрепят другите.
- Социалистите в Европарламента предложиха косовския премиер Хашим Тачи, сръбския премиер Ивица Дачич и върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън за Нобелова награда за мир за 2014 година. Защо?
- От приемането на Румъния и България съществува бяло петно в Европейския съюз. Това са Западните Балкани. Регионът безспорно принадлежи на Европа. Общата ни история, наследство и ценности ни свързват, независимо от политическите споразумения. Но последиците от войните и конфликтите от последните десетилетия все още заплашват тази интеграция. Госпожа Аштън, господин Дачич и господин Тачи постигнаха невероятен прогрес по пътя на помирението и интеграцията. Нобелът за мир би бил подходящ символ именно заради този прогрес, но също и като насърчение за всички хора в Западните Балкани.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ