14 Юли 2025понеделник21:05 ч.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

ЕК не очаква България да успее да изпълни инфлационния критерий за влизане в еврозоната

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 6152

Европейската комисия не очаква България да успее да изпълни последния критерий за влизане в еврозоната, макар да е много близо до него. В публикуваната вчера нейна пролетна икономическа прогноза се казва, че на годишна база инфлацията в България е 3,1% към март, малко над изискваните 3%. Очаква се чувствително увеличаване на бюджетния дефицит - от 1,9 на 2,8%, както и растеж на икономиката от 1,9% от БВП.
Вероятността да влезе България в еврозоната през 2025 г. е много малка, никой никога не е влизал в средата на годината. Да се надяваме, че бихме могли да го направим в началото на 2026 г., заяви вчера финансистът Левон Хампарцумян в интервю пред БНР. По-рано и гуверньорът на БНБ Димитър Радев прогнозира, че България няма да успее да изпълни критериите за влизане в еврозоната до юни.
Прогнозата за инфлацията се запазва от направената от нея през февруари, преди падането на правителството.
Според комисията причините за нарастване на бюджетния дефицит са свързани с увеличаването на пенсиите и на заплатите, което само частично се покрива от приходите в държавната хазна.
Европейската комисия очаква по-слабо усвояване на европейски средства след пика през 2023 г., но смята, че "въпреки сериозните забавяния" ще има "известен положителен принос от изпълнението на инвестициите" по плана за възстановяване. Като цяло публичните инвестиции се очаква да намалеят през 2024 г.
Затова пък от второто тримесечие се прогнозира износът да нарасне силно поради възстановяването на външното търсене. Вносът също ще се възстанови, воден от вътрешното търсене.
За следващата година Европейската комисия предвижда инфлация от 2,6%, икономически растеж от 2,9% и леко намаляване на публичната задлъжнялост.
Комисията прогнозира продължаване на тенденция за увеличаване на бюджетния дефицит и през 2025 г., макар и незначително спрямо текущата година - до 2,9% от БВП. Това ще бъде факт само при запазване на сегашните политики.
Анализът показва, че може да се очаква догодина "малко по-рязко увеличение на социалните вноски" в резултат на увеличаването на минималната работна заплата и праговете на осигурителния доход.
Държавният дълг се очаква да нарасне до 24,6% от БВП.
Комисията запазва оптимизма си, че България ще "увеличи умерено" изпълнението на плана за възстановяване, което ще се отрази положително върху публичните инвестиции.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ