Еврокомисията ни погна и за вятърните перки край Калиакра
/ брой: 143
Еврокомисията (ЕК) отново подхвана България за нарушение, като този път става дума за непроведената оценка на възможните въздействия на ветроенергийни проекти в защитените зони в района на нос Калиакра. Това стана ясно от съобщение на пресслужбата на ЕК, обяви LiveBiz.
Предупреждението е по препоръка на еврокомисаря по околната среда Янез Поточник. От ЕК вече изпратиха мотивирано становище, с което се иска от България да се съобрази със съответното законодателство на Европейския съюз (ЕС). Ако страната не изпълни изискванията за два месеца, е заплашена от Съда на ЕС в Люксембург и от това Еврокомисията да поиска изместване на проектите, които са в нарушение.
Според директивите на ЕС за птиците и местообитанията всеки проект, който може да има съществен отрицателен ефект върху области, които са част от мрежата "Натура 2000", трябва да мине през предварителна оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), преди да започне работата по него.
Според ЕК България не се е съобразила с тази директива, като е позволила осъществяването на голям брой проекти в района на нос Каликра - важна зона за птици - без ОВОС и продължава с тази практика. По този начин териториите, определени като специални защитени зони (СЗЗ) по Директивата за птиците, са станали недостатъчни.
Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекти са били узаконени без адекватни оценки на техния ефект върху уникалните местообитания и видове на Калиакра, както и върху хилядите птици и прилепи, които прелитат над региона ежегодно при тяхната миграция към и от Африка. Не е отчетен и кумулативният ефект от проектите, въпреки че това се изисква и по трите посочени директиви - за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда.
През декември 2008 г. и септември 2011 г. ЕК изпрати писма с мотивирано становище на България с опасенията, че неправилното прилагане на директивите може да доведе до загубата на защитени видове и негативни последици върху околната среда. Въпреки че Брюксел е поддържал редовни контакти със София по въпроса, страната не е предприела изискваните действия.
В момента загрижеността е поради факта, че България е дала разрешение за значителен брой стопански дейности (ВЕИ обекти) край Калиакра без ОВОС.