14 Май 2024вторник20:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Eвропа има нужда от своя катарзис

/ брой: 115

автор:Валентин Георгиев

visibility 116

Европейските избори започнаха. До неделя включително в 28-те страни членки стари и нови партии ще тестват общественото доверие в битка за повече места и влияние в Европейския парламент. Някои ги определят като "ключови", "решаващи", "знакови" и "преломни". Дали ще са наистина такива, ще стане ясно на 26 май, а лакмусът за това няма да е евентуалната смяна на ЕНП с ПЕС в доминиращото присъствие, а ще е по-скоро един исторически пробив с увеличена тежест на крайно леви, крайно десни и други популистки партии, заредени с евроскептицизъм. Именно тази "неприятна изненада" за традиционалистите е сочена като най-голямата заплаха за ЕС, който се озова на неясен кръстопът, попадайки в собствения си капан.
Можем много да виним и предупреждаваме каква опасност представляват например Националният фронт на Марин льо Пен или гръцката СИРИЗА, да иронизираме Найджъл Фараж или Герт Вилдерс, но е факт, че причината за техния възход дойде заради огромното разочарование от политиката на самия Брюксел. Защото в годините на най-тежката финансова криза Европарламентът бе превърнат в придатък на Европейската комисия, която пък стриктно следваше предварително взети решения на евролидерите от Европейския съвет. Едно неадекватно поведение в една обърната наопаки политическа пирамида, спасяваща банки и корпорации за сметка на обикновения данъкоплатец. Няма как при подобно поведение да не сработи защитен рефлекс у избирателя, независимо в коя държава се намира.
Има от какво да се притесняват и официално регистрираните в ЕС 15 000 лобисти, заради които в Брюксел и Страсбург често вземаха и вземат какви ли не екстравагантни решения, понякога минаващи ръба на здравия разум. Ето как например Костас Крисогонос, кандидат за евродепутат от гръцката СИРИЗА, вижда своята бъдеща роля на законодател. Пред Ройтерс той заявява: "Моят приоритет не са парите и капиталите, а хората". В същото време Кристиан Фойстел от Business Europe, едно от лобитата в Брюксел, реагира: "Те не са отворени за никакви аргументи, тъй като следват идеологии. Нямаме намерение да тропаме на вратите им, тъй като те не разбират бизнеса и не се интересуват от него..." Моля?! За какви аргументи иде реч, при положение, че изпращаме своите избраници да защитават нашите интереси, а не да бъдат купувани, за да пишат закони в полза на една или друга икономическа или финансова групировка. Нима това не е истинското лице на задкулисието, което уж не съществувало в развита и демократична Европа?
Давам си сметка, че сигурно ще бъда упрекнат, че наливам "вода в мелницата" на евроскептиците. Само че точно евроентусиастите трябва най-сериозно да осмислят очевидното - че Европа се нуждае от своя катарзис и от радикална промяна! Че досегашният модел буксува и ако тенденцията се запази, след десетина години ЕС сам ще се взриви отвътре. Сигнал за това не са само центробежните процеси за отделяне, обхванали редица региони в Испания, Франция, Белгия, Великобритания, Италия. Нито пък откровените заплахи на евроскептиците да работят за унищожение на "брюкселското чудовище". Истината е, че хората отдавна не вярват на лозунги, празни обещания и подменени ценности. Затова, ако наистина иска да оцелее, ЕС трябва да се върне към своите корени - към идеята на Де Гол за Европа на нациите, където всеки уважава другия, а не му налага насила стандарти и правила. 
     
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ