02 Май 2024четвъртък08:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа не защитава ромите

Малцинството живее в ужасяващи условия и все по-често е жертва на насилие от омраза

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 16

Европейските държави не успяват да защитят своите ромски общности, предупреди правозащитната организация "Амнести интернешънъл" в Международния ден на ромите. Много от тях живеят при ужасяващи условия и са жертви на престъпления от омраза. В доклада се казва още, че много от 10-12-те милиона роми в Европа са изправени пред "ежедневната заплаха от принудително изгонване, полицейски тормоз и насилие".
Според доклада ромите нямат достъп до най-необходими услуги и се чувстват изоставени. Властите пък не осигуряват закрилата им, нито гарантират, че престъпленията срещу тях ще бъдат разследвани докрай, за да се разкрият расистки или дискриминационни мотиви, посочва "Амнести".
Проучване на Световната банка пък посочва, че по-голямото участие на ромите в трудовия пазар би увеличило икономическата производителност, би намалило плащанията под формата на социални помощи и би вдигнало приходите от данъци.
По поръчка на правителството в Букурещ Световната банка е изготвила проучване, според което Румъния може да има по-продуктивна икономика и може да спечели стотици милиони евро на година от данъчни постъпления, ако интегрира своето младо и бедно ромско малцинство.
Много румънски роми имигрираха в Западна Европа след присъединяването на страната им към ЕС през 2007 г. Просията и дрбените кражби, с които се занимават, предизвикват антиромски настроения. Франция депортира хиляди румънски и български роми от незаконни гета, предизвиквайки критиките на ЕС. Вчера шведската министърка по европейските въпроси Биргита Олсон изрази гнева си към Румъния, която отхвърля нейното предложение да участва във финансирането на програмите за интеграция на ромите. Министърката заяви, че румънското правителство е против сформирането на експертна група на Евросъюза, която да гарантира ефикасното разпределение на средствата, за да достигнат те до ромите. Според данни, цитирани от в. "Дагенс Нюхетер", 90% от просяците в Швеция са румънци.
Доклад на Еврокомисията, който е първата оценка за изпълнението на приетата през 2011 г. Рамка на ЕС за национални стратегии за интеграция на ромите, регистрира бавен прогрес в ромската интеграция в страните членки на ЕС. Според доклада е необходим системен подход при борбата срещу дискриминацията, ефективни мерки за справяне със словото на омраза и практическото прилагане на Закона за защита от дискриминация.
Заделянето на достатъчно средства за интеграцията на ромите продължава да е проблем. За първи път е взето решение 20% от средствата от Европейския социален фонд, отпускани на държавите членки за изпълнение на техните програми, да бъдат предназначени задължително за социално приобщаване, като това представлява увеличение спрямо сегашната средна стойност от 15 на сто. за финансовия период след 2020 г.
България е спомената на няколко пъти в основния документ за добри и лоши практики. Като най-сериозни докладът посочва проблемите с достъпа до здравеопазване и жилища в България. Докладът препоръчва "жилищните интервенции да се извършват в рамките на интегриран подход, с участието на местните ромски и неромски общности".
Докладът приветства страната ни за приемането на задължително предучилищно образование за период от две години (с езиково обучение за нуждаещи се деца), мерки за предотвратяване на ранно отпадане от училище и постепенно въвеждане на целодневно обучение.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ