15 Май 2024сряда03:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа в плен на скритите дългове

Португалия, Ирландия и Гърция се справят все по-добре в бюджетната област, докато британците и германците срещат все повече трудности

/ брой: 297

автор:Дума

visibility 603

В повечето европейски държави курсът към консолидация дава добри резултати. Нивото на държавните задължения постепенно се стабилизира, а продължителната тенденция на рязкото им нарастване изглежда се обръща. Гърция, Ирландия и Португалия отбелязват значителни успехи благодарение на мерките за икономии. Но все още малко държави в Европа се отличават с устойчива фискална политика, защото повечето от тях имат скрити задължения, които са дори по-големи от официално обявяваните. Поради това на този етап и дума не може да става за някакво успокоение, твърдят германските икономисти Бернд Рафелхюшен и Щефан Мог.
Експертите от германската фондация "Пазарна икономика" са направили класация на общата задлъжнялост на страните именно от гледна точка на нейната устойчивост. В нея, към официалните данни за задълженията, се прибавят и претенциите от страна на гражданите към съответните пенсионни или здравни осигуровки. И колкото по-големи са обещанията за предоставяне на услуги в едно застаряващо общество, толкова по-голяма е тази скрита дългова тежест.
Латвия е единствената държава в Европейския съюз, чиято бюджетна политика в момента е стабилна. Със задължения в размер на 38% от брутния си вътрешен продукт страната без усилия изпълнява условията на европейския Пакт за стабилност и растеж, според който задълженията не бива да превишават 60% от БВП. Латвия е за пример и по отношение на скритите задължения - 17% от БВП.
В тази класация Германия заема петото място. Към официалните държавни дългове от 80% се добавят и почти толкова скрити. Фактически размерът на дълга би трябвало да възлиза даже на 170% от БВП, тъй като класацията не обхваща приетия през лятото пакет от мерки в сферата на пенсионното осигуряване.
Италия и Португалия, например, стоят много по-добре от Федералната република в това отношение, макар да са пострадали от кризата. И двете държави имат големи бюджетни проблеми със стигащите до 130% от БВП официални задължения. Но социалните им системи са много по-солидно финансирани, отколкото в Германия. В челото на списъка е и Естония с най-ниските задължения в целия ЕС - едва 10% от БВП.
Икономистите оценяват положително това, че в 13 от проучените 27 държави от Общността, през 2014 г. общите задължения са спаднали в сравнение с предходната година. В шест страни, включително Германия, те са останали непроменени. Въпреки отбелязания напредък обаче, потребността от консолидация остава висока. Това се отнася в особено голяма степен за Люксембург, който заема последното място в класацията. Основната причина за това са прекомерно щедрите социални услуги за жителите на Великото херцогство, което очевидно няма да може да си позволи тази щедрост в дългосрочен план, както посочва Рафелхюшен. Докато официално държавните задължения на Люксембург възлизат на 24% от БВП, скритата задлъжнялост се изчислява на над 1000 на сто от БВП и е по-високаq отколкото в която и да било друга държава от Европейския съюз. В Ирландия общата задлъжнялост също е много висока, но пък за една година тя е спаднала значително - от 1270 на 875 процента от БВП.
Икономистите предупреждават, че Европейският съюз по никакъв начин не трябва да се отклонява от курса на икономии. И по този начин влизат в задочен дебат с лауреата на Нобелова награда за икономика Пол Кругман, който отдавна смята икономиите за грешен път за излизане от кризата. Според него най-напред трябва да бъде стабилизиран икономическият растеж - чрез по-високи разходи, и едва след това да се мисли за консолидирането на бюджета. Кругман предрича предстояща катастрофа, за която обаче няма да са виновни икономически слабите страни по периферията на ЕС, нито дори Франция, а именно Германия, която най-безсрамно руинирала своите съседи, твърди американският нобелист.
Според данните на германските експерти средната обща задлъжнялост в Европейския съюз е 340%, т.е. надхвърля повече от три пъти годишния БВП. И по отношение на официалното ниво на задълженията мнозинството европейски страни са отвъд бариерата от 60 процента. А и държавният дефицит, който съгласно Пакта за стабилност не бива да надхвърля 3% от БВП, е по-висок в немалко членки на Общността. Наред с Франция и Испания, най-вече Великобритания от години нарушава този критерий. И това се дължи не само на високите държавни задължения - от почти 90 на сто, но и на скритите си задължения, за които се смята, че достигат 500% от БВП на страната.
"Проблемът на британците не е в твърде щедрата социална държава, а в ограничените приходи", казва в тази връзка Рафелхюшен.
Успехите на южноевропейците в бюджетната област опровергават всички онези, които твърдят, че само с нови задължения Европа може да се пребори със слабия икономически растеж, твърди Рафелхюшен. Все пак би било добре, ако с оглед на моментните извънредно ниски лихви правителствата преоформят кредитите в дългосрочни. Британците вече са се заели с това доста сериозно.
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ