Европа затяга шенгенския контрол
ЕС ще проучи възможностите за взаимодействие с Евразийския икономически съюз, стана ясно от срещата на евролидерите
/ брой: 36
Лидерите на страните членки на ЕС се споразумяха за изменения и подобрения на Кодекса на шенгенските граници за засилване на проверките на лица, преминаващи външните граници на ЕС, се посочва в комюнике за срещата на върха на ЕС.
По време на срещата лидерите се споразумяха да се "използва Шенген за укрепване и модернизиране на контрола по външните граници на ЕС." Постигната е договореност незабавно да се пристъпи към систематична и координирана проверка на лицата, които имат право на свободно придвижване, като проверките ще се извършват на основание общите индикатори за заплаха. От документа става ясно, че по предложение на Европейската комисия е възможно да бъдат внесени допълнителни изменения в Шенгенското споразумение.
Промяната на Кодекса на шенгенските граници ще позволи систематична проверка на бази данни с цел да бъде засичано и спирано навлизането на подозрителни лица на европейска територия. Целта е да бъдат хващани още на границата екстремисти, идващи от страни извън общността.
"Ако искаме да запазим Шенген, външната граница трябва да е средство за контрол - кой влиза и кой излиза", обясни френският президент Франсоа Оланд. "Темата е деликатна", предупреди председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. "Шенген е част от решението, а не от проблема", подчерта той за пореден път.
Европейските лидери призоваха евродепутатите да придвижат напред законодателството за данните на пътуващите с въздушен транспорт, съобщи EU Observer. Правителствата искат гарантиран полицейски достъп до персонална информация за всеки, пътуващ към или от Европа като част от усилията за справяне с тероризма.
Ден преди Европейския съвет Европарламентът прие резолюция за засилване на контрол по външните граници на Шенген и по-добър информационен обмен между държавите членки, за да може ЕС да бъде защитен от тероризма и едновременно да запази правата на гражданите.
В борбата срещу тероризма ЕС ще си набави и необходимата технология, за да следи размяната на съобщения чрез социалните мрежи, да блокира сайтовете, посланията и изображенията, разпространявани от джихадистката пропаганда, и да дешифрира някои от тях при нужда. Службите за сигурност на държавите от ЕС ще задълбочат сътрудничеството си. Държавите от ЕС ще започнат бързо да прилагат засилени мерки за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. По отношение на мерките срещу радикализация ще бъдат предприети и инициативи в областта на образованието, професионалното обучение, възможностите за намиране на работа, приобщаването към обществото.
Украйна и постигнатото в Минск примирие бяха сред основните теми на срещата на европейските лидери. Европейският съюз приема резултатите от преговорите в Минск "с предпазлив оптимизъм" и обещава да съдейства за изпълнението им "чрез практически мерки". Това посочиха след края на съвета президентът на Европейския съвет Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
"Постигнатото споразумение в Минск предизвика въздишка на облекчение у Европа. Това е страхотна новина", каза Юнкер и добави, че "Европейският съюз ще възобнови тристранните преговори с Киев и Москва за доставяне на руски газ за Украйна след постигнатото мирно споразумение. Според него преговорите ще бъдат подновени, за да не се стига следващата зима отново до проблем с доставките на газ. ЕС ще проучи възможностите за взаимодействие с Евразийския икономически съюз.
Режимът на санкции срещу Москва остава непроменен. Според президента на Европейския съвет "ЕС е готов да предприеме по-нататъшни мерки срещу Русия, ако постигнатото в Минск мирно споразумение за Украйна не се спазва".
Въпреки успеха на "нормандската четворка" и макар европейските лидери да не са обсъждали нов пакет от ограничителни мерки, Европейският съюз е съгласувал точната дата за встъпване в сила на новите антируски санкции. На 16 февруари, понеделник, ще бъде разширен списъкът на лица и компании, чиито активи в чужбина и забрана за пътуване в Европа ще бъдат замразени. В списъка влизат 19 души и девет компании. Това съобщи брюкселското издание EU Observer, позовавайки се на неназован дипломатически източник от ЕС.