13 Юли 2025неделя02:03 ч.

Европа

Европейската младежка гаранция e нова възможност за младите българи

/ брой: 63

автор:Кристиан Вигенин

visibility 4982

Икономическата криза рязко влоши ситуацията на пазара на труда в България, а сред най-засегнатите се оказаха младите хора. Най-обезпокоително е увеличаването на броя на т.нар. обезкуражени млади хора (такива, които нито работят, нито учат, нито търсят работа). Към края на 2012 г. младежката безработица в страната е 28,5%, а броят на обезкуражените младежи е приблизително 37 000 души. Натрупа се допълнително социално напрежение и разслоение. Увеличи се несъответствието между изисквания (търсене) и умения (предлагане) на пазара на труда, което допълнително намалява мотивацията на младите хора както да се образоват, така и да търсят работа по специалността.
Отчаяните краткосрочни мерки за повишаване на заетостта чрез неадекватна или неефективна намеса на държавата под общия знаменател на мерките за икономии и бюджетна дисциплина доведоха до влошаване на качеството на работните места и пренасочване на работна сила към сектори с ниска изискуема квалификация или ниска добавена стойност на труда.
Къде са проблемите и къде следва да насочим усилията си? Сред препоръките на съвета относно Националната програма за реформи на България за 2012 г. например са да ускори изпълнението на националната инициатива за младежка заетост, да ускори реформата на училищата и висшите учебни заведения, да се съсредоточи върху модернизирането на учебните програми и осигуряването на достъп до образование на групите в неравностойно положение. Тези и останалите препоръки (свързани с бизнес средата, администрацията, корупцията, съдебната система и т.н.) показват дълбоки структурни проблеми, за чието решаване все още не се прилагат подходящите мерки и политики. Очевидно е, че има необходимост от по-задълбочени реформи, за каквито предишното правителство нямаше желание и капацитет, а настоящият служебен кабинет няма мандат, време и ресурси. Задълбочаването на тези проблеми обаче налага следващото правителство да се занимае приоритетно с тях, въпреки трудната икономическа обстановка.
Има ли ЕС решение на проблема? Последната година донесе очаквана промяна. Мерките за икономии на дясноконсервативните лидери не дадоха очаквания резултат, а напротив - задълбочиха проблемите, и то най-вече социалните. Социалистите отбелязаха важни победи в редица европейски страни, а България беше поредната страна, в която дясната политика се провали. Ясно се очерта нуждата от насърчаване на интелигентния растеж на икономиките и заетост. Немалка роля за тази промяна изигра и Партията на европейските социалисти. Тя се утвърди като първата истинска европейска партия, разработваща позиции, политики и инициативи на европейско равнище. Отличен пример за това е поетата от нея инициатива за Европейска младежка гаранция, която наскоро беше доведена до успешен край - след мощна кампания на европейско и на национално равнище, европейските лидери дадоха зелена светлина на тази инициатива, а в края на февруари Съветът на министрите на труда на ЕС отправи препоръки към страните-членки да въведат схеми за такава гаранция.
Какво представлява младежката гаранция? Целта на този инструмент е младите хора да получат добро предложение за работа, продължаващо образование/обучение, стаж или професионална квалификация до 4 месеца, след като са завършили образованието си или са останали без работа, както и да намали броя на обезкуражените млади хора и да ги върне на пазара на труда. Предвижда се тя да бъде съфинансирана с 6 млрд. евро от Европейския социален фонд и да бъде интегрирана в политиките за заетост на страните-членки, в съответствие с техните особености. От тях се очаква да засилят фокуса върху прехода между образование и работа, както и върху интеграцията на младите хора на пазара на труда. Изпълнението на препоръките на съвета, както и конкретните постигнати резултати, ще се наблюдават и координират от комисията в рамките на Европейския семестър.
Това финансиране, разбира се, не е достатъчно. Световната организация по труда изчислява, че само в еврозоната необходимите средства за ефективното прилагане на младежки гаранции ще бъдат около 21 млрд. евро, което показва както нуждата от повече европейско съфинансиране, така и нуждата от отделяне на повече средства от националните бюджети.
Какво предстои оттук нататък? На първо място, Групата на социалистите и демократите в Европарламента ще настоява в рамките на преговорите по Многогодишната финансова рамка заделените средства да се увеличат от 6 на 10 млрд. евро. Предстоят усилия за въвеждане на младежка гаранция във всяка страна-членка на ЕС, прилагане на политики и програми в нейна подкрепа, насърчаване на заетостта, подобряване на образователните системи и засилване на системите на "двойно образование". Необходимо е обаче и младежите да поемат отговорност за своето бъдеще и да се информират за инициативите и възможностите както на европейско, така и на национално ниво.
Преди всичко обаче ни е необходима ясна визия за това каква икономика и какъв пазар на труда искаме да имаме в България, една дискусия, която вярвам ще бъде във фокуса на предстоящата предизборна кампания.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ