26 Април 2024петък07:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европейската зелена сделка ще глътне поне 1 трилион евро

Брюксел се замисли и за въвеждането на обща минимална заплата в ЕС

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 1097

С 482 гласа "за", 136 "против" и 95 въздържали се евродепутатите приеха предложената от Европейската комисия "зелена сделка". Един трилион евро ще бъдат инвестирани в европейската "зелена сделка" до 2030 година, обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в Страсбург. По време на първото заседание на Европарламента за годината ЕК представи официално плана за устойчиво инвестиране в "зелената сделка". Целта на Брюксел е до 2050 г. Евросъюзът да бъде първото обединение на държави, което има неутрален ефект върху промените в климата.

Въпреки че всички евродепутати бяха категорични, че трябва да се инвестира в борбата с климатичните промени, голяма част от тях разкритикуваха ЕК, че ще отнеме ключови за определени държави индустрии. Всъщност за "компенсация" през кохезионната политика, чрез така наречения Преходен фонд, засега са предвидени 7,5 млрд. евро, които се струват недостатъчни за мнозина. В отговор на критиките Урсула фон дер Лайен каза: "Европейската зелена сделка е за климата, но тя също е и за хората. Предстои ни огромен преход и ние трябва да сме сигурни, че никой няма да изостане".

Чуха се и критики, че предложеният план не е достатъчен, а действията на Европа в борбата с климатичните промени също са недостатъчни.

Инвестиционният план е за 10 години напред. За да се изпълнят заложените в него мерки и да се осигури необходимият за тях ресурс, са необходими редица законодателни промени.

Законодателни промени със сигурност ще са необходими и за друго предложение на Брюксел. Европейската комисия ще се опита да убеди скептично настроените северни страни в Съюза да подкрепят инициативата за въвеждане на обща европейска минимална работна заплата. Това обяви Николас Шмит, еврокомисарят, отговарящ за работните места и социалните права.

Той каза, че са започнали консултации относно плана на Комисията за борба с експлоатацията на евтина работна ръка в ЕС и факта, че в много страни в съюза работниците получават значително по-ниски заплати за определени професии, отколкото в други страни. Ако достатъчно държави от ЕС подкрепят инициативата, това може да доведе до въвеждане на нов закон. Шмит обаче заяви, че Брюксел е чул критики от северните страни, опасяващи се, че подобна инициатива може да подкопае техните системи за колективно договаряне, чрез които работниците и работодателите в тези страни определят заплатите. Дания, Швеция и Финландия нямат минимална заплата. Вместо това заплатите се договарят директно между синдикатите и работодателите - така наречената система за колективно договаряне - и обикновено са по-високи, отколкото в повечето други страни от ЕС. Датският министър по заетостта Петер Хумелгаард Томсен, заяви в социалната мрежа туитър по-рано, че има "огромна нужда" от социално обединение в Европа, но "това трябва да бъде направено, без да подкопава системата за колективно договаряне".

Шмит твърди, че неговата инициатива не е насочена срещу скандинавските страни, а към други държави от ЕС, където има минимална заплата, но тя е твърде ниска. Той не уточни за кои държави става дума, но подчерта, че "в някои държави минималните заплати не гарантират достоен стандарт на живот".

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ