Евроскептиците разтърсиха ЕС
Европейските консерватори губят най-много места в следващия Европарламент, социалистите остават втора политическа сила
/ брой: 118
Европа е в шок след политическото сътресение, предизвикано от триумфа на френската крайнодясна партия "Национален фронт" и еврофобите от Британската партия на независимостта във Великобритания, което свидетелства за отхвърлянето на Брюксел и на управляващите политически елити от страна на европейските граждани. Победата на френската крайнодясна партия "Национален фронт" на европейските избори е "сериозен сигнал". Това заяви германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Европейската народна партия (EНП) остава най-голямата политическа група в ЕП, но губи най-много места спрямо тези в сегашния парламент - около 60. Загубата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) са от 6 до 8 депутати. В досегашния Европарламент разликата между ЕНП и ПЕС бе 78 депутати. Избирателната активност бе около 43 процента.
Вотът бе белязан от няколко рекорда – историческо добро представяне на френската крайнодясна партия "Национален фронт" и Британската партия за независимост ЮКИП. С 25% от гласовете френските националисти се превърнаха в първа политическа сила във Франция. Според данните Партията за независимост на Великобритания на Найджъл Фараж си е осигурила най-малко 9 места в ЕП, докато управляващите консерватори и лейбъристите имат по шест места. "Аз искам не само Великобритания да напусне ЕС, искам Европа да излезе от ЕС", заяви Фараж.
В Германия пък неонацистката партия NPD ще влезе в Европейския парламент за първи път в историята си. С около 300 хил. гласа и подкрепа от 1% от електората партията ще изпрати един депутат от общо 96 запазени за Германия места. Консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел получават от 35,5% до 35,7%, което прави 35 мандата в ЕП. Резултатът им от 25 май е по-нисък от този на миналите избори за Европарламент през 2009 г., когато те получиха 37,9% , и значително по-слаб от парламентарните избори през септември (41,5). Резултатът на Германската социалдемократическа партия, от друга страна, се е подобрил до 27,2 процента. За еврокритичната Алтернатива за Германия това бяха първи европейски избори. Тя получава от 6,8 до 7%, което е важен успех. Алтернатива за Германия ще има 6 или 7 места в ЕП.
В Австрия крайнодясната партия FPO, която се надява на групиране с френския "Национален фронт", също отчита напредък, като се изкачва до трета позиция с близо 20% от гласовете, или 5% повече от изборите през 2009-а. Дясноцентристката Австрийска народна партия получава 27,3% от гласовете и 5 депутатски места. Същият брой депутатски места, но с 24,2% от гласовете получава Социалдемократическата партия на Австрия.
В Дания антиимиграционната "Народна партия" излиза начело с 27%, което ще й даде 4 от общо 13 депутатски места за страната. Управляващите социалдемократи бяха подкрепени от 20,2% от избирателите.
Малката полска еврофобска партия Конгрес на новата десница получи 7,2% от гласовете и може да изпрати четирима депутати в ЕП. Движението иска да влезе в ЕП, за да "разбие Европейския съюз отвътре". Дясноцентристката партия на премиера Доналд Туск Гражданска платформа излезе начело от изборите с 32,8% и 19 депутати пред "Право и справедливост" на Ярослав Качински, която получи 31,8% от гласовете, или 19 депутати.
Унгарската дясна партия "Фидес" на премиера Виктор Орбан печели изборите за Европейски парламент, изпреварвайки крайнодясната "Йоббик", която е на втора позиця с близо 15% подкрепа и социалистите.
В Гърция евроскептицизмът прие формата на победа на радикалната лява партия СИРИЗА на Алексис Ципрас, който получава шест места срещу пет за управляващата "Нова демокрация". За първи път евродепутати ще има крайнодясната партия "Златна зора", която се явява трета политическа сила на този вот. След проведения в неделя втори тур на местните избори в Гърция лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас иска предсрочни избори възможно най-скоро с мотива, че е нужно да се възстанови демократичният нормален ред в страната.
От общо 54 европейски депутати от Испания, Народната партия ще изпрати в ЕП 16 парламентаристи срещу 24 досега. Социалистите пък ще разполагат с 14 гласа в европейския законодателен орган срещу 23 в настоящия парламент. След загубата лидерът на социалистите Алфредо Рубалкаба обяви, че ще се оттегли от поста си.
В Италия популистът Бепе Грило остана далече зад Демократичната партия на премиера Матеро Ренци, която получи 41,5% от гласовете. Втора е партията на бившия премиер Силвио Берлускони "Форца Италия".
Левицата спечели в Румъния и Португалия. Социалдемократите на премиера Виктор Понта получават 41% до 43% от гласовете. На второ място се нарежда опозиционната Национална либерална партия с около 14 на сто.
Според резултатите социалдемократите ще продължат да бъдат най-голямата шведска партия в Европейския парламент. Те спечелиха 24,4% подкрепа, макар че се надяваха да се представят по-добре от предишния път през 2009 г., когато постигнаха същия резултат.
Резултати към 17 часа българско време
партия брой места в ЕП 2009 г. - 2014 г.
Европейска народна партия 274 - 213
Партия на европейските социалисти 196 - 190
Алианс либерали и демократи 83 - 64
Зелените/Европейски свободен алианс 57 - 53
Европейски консерватори и реформисти 57 - 46
Европейска обединена левица/Северна зелена левица 35 - 42
Европа на свободата и демокрацията 31 - 38
Независими 33 - 41
Новоизбрани членове, непринадлежащи към политическа група в настоящия ЕП 64
europarl.europa.eu