27 Април 2024събота17:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стив Ханке:

Фалитът е подходяща мярка за КТБ

БНБ сама трябва да си оправя кашата, категоричен е финансистът

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 4

Обявяването на фалит е подходяща мярка в случая с КТБ. Това заяви в интервю за БНР световноизвестният професор по приложна икономика и финансист Стив Ханке.
Бившият съветник на президента Петър Стоянов е работил за въвеждането на валутния борд у нас и се смята за негов баща. Според него обявяването на фалит означава, че ще го отнесат собствениците на банката и онези, които са взели пари назаем от нея.
Стив Ханке подчерта, че не е видял доклада на одиторите, но все пак мнението му клони към това да се обяви ликвидация. По този начин ще платят собствениците и длъжниците, а с наличните активи ще се издължат на вложителите. "На банката трябва да се позволи да фалира. При фалит сенчестите фирми няма да останат в сянка", убеден е той.
Не мисля, че има системен проблем, заяви още Ханке и посочи, че благодарение на валутния борд през последните години БНБ си е извоювала огромна репутация - до момента, в който това лято се случи епизодът с КТБ. Дотогава БНБ е била единствената институция с висок процент обществено доверие и причината била именно успешното прилагане на валутния борд. 
Той е категоричен, че БНБ трябва сама да си оправи кашата, която е забъркала. Проф. Ханке обясни, че миналото лято отново е прегледал много внимателно законите за банковата регулация в България. По негово мнение тези закони са много добри, почти най-строгите в Европа. В два отделни случая обаче експертът е предупредил управителя на БНБ Иван Искров, че ахилесовата пета на тези банкови правила може да се окаже банковият надзор и прилагането на регулацията.
Запитан имало ли е схема на свързани помежду си фирми, които са взимали заеми от КТБ с ясното съзнание изобщо никога да не ги връщат, Ханке отговори, че данните, за които знае, показват, че документацията е непълна. Одиторите дори не можели да приключат работата си в нормалните срокове, защото документите липсват.
Според Ханке случаят с КТБ прилича повече на откровена измама, от типа инвестиционни пирамиди, която направи Бърни Мадоф преди няколко години. Това не е нормално банкиране, убеден е Ханке.
"Изглежда, че в банката са се вкарвали като депозити пари на много държавни предприятия, след което са раздавани на хора, свързани със собствениците на банката или с политици. Очевидно е, заради лошата документация. Точно за това предупреждавах гуверньора на БНБ преди година", сподели финансистът.
Решението на сегашния президент Росен Плевнелиев да вкара България в европейския единен банков надзор експертът определи като "лоша идея"."Зле е да се намесва ЕС, защото проблемът се политизира още повече. Де факто президентът прави признание, че българите са некомпетентни сами да се справят с финансите си. Това е фаталната грешка на президента. Това е толкова глупаво. На практика той заявява: "толкова сме некадърни, че БНБ не може да надзирава нашите банки и ни трябват европейски бюрократи от Брюксел, които да ни вършат работата".
Ханке коментира и писмото до Брюксел, в което финансовият министър и управителят на БНБ твърдят, че не може да има предсрочно изплащане на гарантираните влогове, защото в Гаранционния фонд няма да се съберат достатъчно средства, дори и да се принудят частните банки да внесат още пари в него.
"Съгласен съм, че на този етап не трябва да карат насила другите изрядни банки да внасят във фонда за гарантиране на депозитите. Не защото ще дестабилизира банковата система – това няма да стане! А защото така ще се попречи на банките да кредитират бизнеса точно когато българската икономика е отслабена. Това би било лошо решение от икономическа гледна точка за растежа. Отново казвам – според мен първо трябва да се търси възможност за ликвидация на КТБ, отколкото да се търсят варианти как тя да се оздрави. Това не означава непременно, че депозитите на вложителите до 100 000 евро няма да се върнат. Може да се намерят достатъчно активи и средства в банката, за да им се плати", каза още проф. Стив Ханке.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 673

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 682

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 601

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 621

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ