15 Май 2024сряда15:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Фалитът КТБ: следите изчезнаха, за ДП няма кой да пита

Девет години след банкрута на банката осъдени няма, а данъкоплатците са платили милиарди

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 516

Дойче веле


Скандалът КТБ лъсна с нова сила. Липсват кредитни досиета, договори за отпуснати суми и обезпечения по тях, липсват описи на прокуратурата за иззети документи. Следите са заметени, осъдени няма. А може и пак да плащаме.

Одитен доклад на Сметната палата за периода 2016-2020 г. разкри данни за липсващи кредитни досиета от документацията за Корпоративна търговска банка (КТБ), за изчезнали договори и вземания на фалиралата банка, за пропуски на синдици.

Ако сега в България гръмне банка, във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) има само около 1.5 милиарда лева, тъй като беше изпразнен през 2014 г., за да се плати на гарантираните вложители в КТБ. Тогава ФГВБ им изплати общо 3.7 млрд. лева, заради което българската държава изтегли кредит, който Фондът по-късно върна. 

До момента обаче КТБ (в несъстоятелност) е изплатила на Фонда за гарантиране на влоговете едва 928.2 млн. лева от дължимите 3.7 млрд. лева. Това е една от констатациите в одитния доклад на Сметната палата за дейността на ФГВБ в периода 2016-2020 г., публикуван преди дни без много шум. Излиза, че при банков фалит държавата отново ще трябва да помогне. Хипотетично. От 2020 г. България е член на Европейския банков съюз и този надзор е по-стриктен от българския.

В България всички афери завършват така

Девет години след фалита на КТБ обаче следите се замитат, осъдени няма, данъкоплатците са платили милиарди. Тази констатация е валидна за всички големи афери в България - като се почне от милионите по сметките на задграничните дружества, през банковите фалити през 1996 г., зърнената криза, източването на "Кремиковци" и "гьола "Белене".

До тях се нарежда и КТБ, в която потънаха над 5 милиарда лева. Мега дело с 18 подсъдими, което така и не е приключило на първа инстанция. Сага по несъстоятелност, която се точи осма година, контролирана от затворена институция като Фонда за гарантиране на влоговете и надзираваните от него синдици. Един управител на БНБ, тръгнал си без почести, но и без обвинения - и един прокурор, който (за кратко) бе изстрелян до главен, тъй като знаеше как "правилно" да прочете инициалите Д.П.

Сега одитният доклад потвърждава онова, за което се появиха сигнали от по-рано - липсват важни документи за КТБ. Такива, които показват зависимости, по които може да бъде проследен пътят на парите, по-голямата част от които бяха средства на държавни предприятия и фирми, на министерства и общини, привлечени в КТБ.

Изчезнали кредитни досиета

В частта от доклада "Вдигане на печатите и опис на имуществото на банката", одиторите констатират едно... непрецизно отношение към документацията на КТБ (н). Липсват кредитни досиета и ценни книги, също и описи на недвижими имоти и вещи, както и на наличните ценни книги в помещенията на КТБ (н.) и/или във владение на трети лица (липсват данни и информация за вида ценна книга, номер, стойност, дата, издател и т.н.).

По информация от ФГВБ, част от ценните книги били иззети от прокуратурата, но към описите няма приложени копия на протоколите, с които са иззети. В протоколите и описите липсва информация дали прокуратурата е иззела всички ценни книги и къде са тези, които не са иззети.

Най-сериозната липса обаче е тази на кредитни досиета, както и договори за банков кредит, налична документация по предоставените кредити, обезпеченията по тях и др. "В отделни случаи е прилагана справка за броя папки с кредитни досиета, но без информация за кредитите (кредитополучател, дата, размер и т.н.) и за съдържащите се документи в кредитните досиета", пише в доклада. Ако прокуратурата ги е иззела, е трябвало да се направят описи, но такива няма, коментира по БНР бившият управител на Сметната палата Цветан Цветков.

Има огромна разлика и в стойността на активите в баланса на банката към 30 юни 2014 г. и ликвидационния й баланс - над пет милиарда. По данни на БНБ в края на юни 2014 г. активите на КТБ са 6.8 милиарда лева. А според оценката на "Прайсуотърхаус Купърс България" и "Инженерингсервиз София", към датата на обявяване в несъстоятелност - 22 април 2015 г., те са 1.378 милиарда лева.

Кой още липсва?

Публична тайна е, че детонацията на КТБ ознаменува края на партньорството между депутата от ДПС Делян Пеевски и мажоритарния собственик на банката Цветан Василев. "Как кандидатът за главен прокурор Иван Гешев и наблюдаващ прокурор по делото КТБ "пропусна" да разпита и депутата Делян Пеевски, и майка му, въпреки десетките документи в тези 500 тома с техните имена, инициали и директно свързани фирми", запита през 2019 г. журналистът от Антикорупционния фонд Николай Стайков, автор на мащабно разследване за аферата КТБ. Той публикува и таблица-справка на Цветан Василев, където срещу инициалите ДП стоят над половин милиард лева.

В предаването "(О)позиция" на онлайн изданието "Сега" бившият служебен министър на правосъдието Иван Демерджиев съобщи за сигнал срещу Гешев, постъпил в Министерството на правосъдието, в който се твърди, че лично е унищожавал доказателства по делото "КТБ". Човекът дал показания и като свидетел в полицията. "Свидетелят твърди, че информацията, която не е в кориците по делото, е унищожена", каза Демерджиев. (По-късно Георги Георгиев от "БОЕЦ" разкри, че е автор на сигнала.)

Амнезията за ДП при Гешев е толкова трайна, че дори и при напускането на прокуратурата и атаките му срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов той не засегна нито Пеевски, нито ДПС - макар и те да бяха в мнозинството срещу него. Нямат памет за ДП и прокурорските свидетели по делото.

Какво (няма) да направят политиците

Бившият шеф на Сметната палата е категоричен, че одитният доклад трябва да бъде разгледан от парламента - още повече, че идеята за изготвянето му е била на "Демократична България", настояла преди време за обективна оценка на дейността на синдиците на КТБ (н).

На парламентарно-конституционното мнозинство, избрало кандидата на ГЕРБ Димитър Главчев за председател на Сметната палата, не му е до КТБ. Наесен всички ще са вторачени в новия бюджет за 2024 г. и предстоящите местни избори. Шеф на Фонда за гарантиране на влоговете до 2019 г. бе Радослав Миленков, който вече четвърта година е подуправител на БНБ - ръководи "Банков надзор". Делян Пеевски се изявява като едно от "остриетата" на конституционните промени, към които е кооптирано ДПС, а също и ГЕРБ. Банкерът Цветан Василев си живее в Сърбия. Иван Гешев не е прокурор. За ДП няма кой да пита.


Валери Димитров, бивш шеф на Сметната палата:

Това е съвсем нормален извод от целия доклад. Той е доста голям. Предлагам всеки да го прочете внимателно, за да няма фалшиви интерпретации. Към момента на откриване на производството по несъстоятелност активите на банката са оценени само на 1,378 млрд. при балансова стойност 6,900 млрд. Това е огромна обезценка. Така е заради безобразното банкерство, прилагано от банката. Раздавани са кредити на неплатежоспособни лица. Това означава, че банката е с тежко увредени и обезценени активи. През 2014 г. банката е поставена под надзор, тогава тя е управлявана от квестори. През лятото на 2015 г. БНБ изисква от три авторитетни компании преглед на активите и установяват огромна обезценка. Това довежда до отнемане на лиценза на банката.

Одитният екип не е упражнил едно специално свое правомощие - да изиска информация от синдиците. Одит се прави на самия фонд, а не на КТБ. Според закона се дава възможност на одиторите да изискват информация от всяко лице извън обекта при възможни случаи на незаконна дейност. Защо одиторите са отказали да отидат и да проверят? Това е преднамерена позиция, предложено им е и те не са искали да съберат тази информация. Те не са търсили истината.

Одитният доклад е обективен и трябва да се чете от начало до края. За мен контролът на Фонда е напълно ефективен. Той е спазил изискванията на закона и е контролирал добре синдиците. Това е една дълга сага, която създава напрежение. Има прекалено много фалшиви интерпретации по темата. Независимо от цялата планина от лъжи, истината излезе наяве.

пред Bulgaria ON AIR

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 232

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 203

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 212

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 215

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ