ПРАЗНИК ВСЕКИ ДЕН
Феноменът на прегръдката
С този (не)обикновен жест хората споделят душевната си топлина и искат да направят света малко по-добро място за живеене
/ брой: 14
Един от най-нестандартните празници се чества на 21 януари - Международният ден на прегръдката (International Hug Day). Смята се, че през 1986 г. започва да се отбелязва в САЩ, а после бързо се разпространява по цял свят. Традицията се приема най-радушно първо от младите хора, но по-късно се харесва и на възрастните. Според обичая на датата може да се прегръщат всички - дори напълно непознати. Обаче, имайки предвид пандемичната обстановка, може би е по-добре да се ограничите до най-близките си и членовете на семейството. Важното е да запазим доброто настроение, да сме здрави и да погледнем с усмивка на любопитните факти, свързани с прегръдките.
Преди близо две десетилетия на летището в Сидни от Лондон пристига младеж, когото никой не посреща. След като тъжно наблюдава как другите пасажери се радват на очакващите ги роднини, и на него му се приисква някой да му се усмихне или да го потупа по рамото. Тогава Хуан Ман решава да не се отчайва, намира отнякъде парче картон, на който пише с големи букви Free Hugs (Безплатни прегръдки), и излиза на една от най-оживените улици на австралийския мегаполис. В началото минувачите заобикалят мъжа със странна табелка или се правят, че не го забелязват. Но 15 минути по-късно рамото му докосва нежна ръка. Тя принадлежи на жената, загубила в същия ден любимото куче, а точно преди една година в автомобилна катастрофа е загинала нейната единствена дъщеря. И когато дамата остава съвсем сама, усеща, че единственото, от което има истинска нужда, е някой да я прегърне. И младежът горещо я притиска към себе си... Така започва
историята на явлението
наречено Free Hugs Campaign (Инициатива на безплатните прегръдки), чиято цел е в епохата на огромното социално разединение да се постигне не толкова физически, колкото емоционален контакт. Хората все по-често тръгват да излизат навън с подобни табелки, като искат просто да споделят с всички желаещи душевната си топлина, както и детската си мечта да направят света поне малко по-добро място за живеене.
Смята се, че първите тематични събирания с името Cuddle Party (Парти за гушкане) се появяват в Щатите. А психолози от Ню Йорк предписват на пациентите си
необичаен вид терапия
с една-единствена цел: да добавят малко повече позитивни емоции във всекидневните тривиални отношения между партньорите. Любопитното е, че в тези случаи се разрешават само приятелски прегръдки, а други начини на по-интимно докосване и прояви на нежност са категорично забранени.
Знае се също, че още в средата на 80-те години на миналия век в Германия се организират групови занимания за хора, страдащи от различни зависимости като алкохолизъм и наркомания. И основната част на тези срещи се посвещава именно на колективните прегръдки.
Според експерти подобен начин на близост има позитивно въздействие както върху душата, така и на тялото: укрепва имунната система, намалява стреса и допринася за производството на ендорфини.
Обаче, преди да започнете да се прегръщате, специалистите съветват да се освежите, да облечете удобни дрехи и да не използвате парфюм, за да ви е максимално комфортно.
А някои по-предприемчиви личности превърнаха това в мечтана работа и
приятен начин за печалба
Елиза Шмидт, например, се смята за професионална прегръщачка и предлага на клиентите да прекарат един час в нейната компания срещу заплащане. "Само гушкане и нищо повече", уверява дамата. И дори организира специални обучения за всички заинтересовани да направят бизнес от прегръдки, тъй като смята това за огромна пазарна ниша на фона на все по-големия брой самотни хора, които се увеличават със страхотни темпове по цял свят.
Креативна собственичка на нидерландска ферма - Мире Хупкес, кани всички желаещи срещу 50 евро да прегърнат избрана крава. Идеята толкова се харесва и в други страни, че и в Германия, и в Швеция също започват да организират подобни многочасови срещи между хора и животни, предлагайки пикници с различни печива и напитки като вкусен бонус.
Почитателите на прегръдките редовно
поставят уникални рекорди
Например, през 2012 г. в английската столица две двойки успяват да издържат 24 часа и 44 минути с ръце, обвити около тялото на партньора. Само две лета по-късно, в Тайланд, в Деня на Свети Валентин, 52 души се прегръщат точно 26 часа, 26 минути и 26 секунди. Но това невероятно постижение е подобрено през февруари 2016 г. от датските съпрузи Моника и Ларс Шмидт, които не се откъсват един от друг над 40 часа и получават като награда 10 хиляди крони (повече от 2630 лева).
Осем пъти за щастие
Всеки човек се нуждае от четири прегръдки дневно, за да има стимул да продължи да се бори с несгодите. А усещането за щастие възниква след осем гушкания. Това твърдят изследователи, провели многобройни проучвания по темата.
Прегръдките са изключително полезни за доброто здравословно състояние на хората. Доказано е, че стимулират централната нервна система, повишават имунитета, увеличават хемоглобина в кръвта и допринасят за появата на хормона окситоцин, който отговаря за доброто самочувствие и позитивното отношение към околните.
Гушкането създава чудесна атмосфера на приятелство и душевно спокойствие, укрепва връзките между влюбените. Влиянието на прегръдките върху хората, склонни към депресии и безпокойства, е незаменимо.
Подготви Альона НЕЙКОВА