13 Юли 2025неделя23:30 ч.

Феноменът йога, или практики за тялото и духа

Целта на учението е да се постигне хармония на индивидуалното и всеобщото

/ брой: 121

автор:Альона Нейкова

visibility 4200

За трети пореден път държавите по света отбелязаха световен празник, посветен на древната философия за хармония на тялото и духа. По предложение, официално изразено от министър-председателя на Индия - Шри Нарендра Моди, на 11 декември 2014 г. Общото събрание на ООН приема резолюция, по силата на която 21 юни става Международен ден на йога.

Причината светът да припознава йога като изключителна ценност и култура се корени в дълбините на знанието и познанието за човека и неговото естествено, природосъобразно себеосъществяване посредством добре разработени от хилядолетия практики за тялото, ума и интелекта. Признанието се базира и на факта, че в съвременния свят йога се практикува масово достъпно и общоприето в различните общества. При това не само като средство против, но и в качеството на абсолютна алтернатива на напрегнатия начин на живот и на естествената природна податливост на човека към стреса като цяло.
И най-незначителното постижение в практикуването на йога дарява индивида с вътрешен покой, по-добро здраве, по-хармонични отношения с околния свят, по-добри физически и интелектуални умения, по-голяма трудоспособност, възможност за по-успешно преодоляване на трудности от всякакъв характер, позитивизъм, вътрешна радост и стабилност, както и много други екзистенциални качества, осигуряващи развитие, удовлетворение и благоденствие на личността.
Йога е древна, цялостна и всеобхватна наука за човека. Нейните археологически следи водят до Харапската цивилизация в поречието на река Инд. А историко-антропологическото значение на учението  от дълбока античност и до наши дни е най-концентрирано проявено и конфигурирано в периметъра на индийския културен ареал. Постиженията и същността на йога са конституирани директно или са втъкани като онтологичен архетип в текстовете на древноиндийската ведическа и санскритска словесност, както и в други образци на културна рефлексия на древноиндийската цивилизация.
Предмет на тази наука е съществуването на човека като материално-енергийна структурна единица - микрокосмос, и неговите взаимодействия с макрокосмоса - обграждащия го социум, свят, природа, битие. Характерна особеност на йога като учение е, че тя съдържа не само огромно теоретично знание, фиксирано писмено в многобройни древни, средновековни и съвременни текстове, но в още по-голяма степен е развила практическото му приложение под формата на многообразни йогийски практики, обхващащи огромния диапазон на човешката личност - от чисто физическото до най-фините нива на самовглъбяване и самопознание. Целта на знанието и практиките по йога е една - постигането на такъв стабилен, неразрушим покой и целенасоченост, вглъбеност на ума, при които да разцъфти целостта на личността и пълната хармония на индивидуалното и всеобщото.
Забележителна характеристика на феномена йога експлицира неговата битийна линия на непрекъснатост - извирайки от дълбините на времето, продължава да съществува и до днес, без да спира развитието си във времето. Погледната от позицията на хилядолетията, тази уникална непрекъснатост сама по себе си предизвиква заслужено внимание и необходимост от изучаване.
Важна отличителна черта на знанието и практиката по йога е тяхната системна организираност, в която основна структурираща единица представлява отношението "учител - ученик". И знанието, и практическото познание, и техниката на практиките в йога се предават само от учител на ученик в индивидуална връзка, включително и чрез фина трансмисия. В изконното културно пространство на явлението йога отношението "учител - ученик" е формирало изключително богата образователна система, строго регламентирана по категории ученици, учители, направления, школи, дисциплини и практики, която стабилно е съществувала и се е развивала през титаничния ход на времето. Именно тази традиционна образователна система e осигурявала през хилядолетията темпоралната непрекъснатост на явлението йога в индийския културен ареал.
В България йога също се преподава от учители, възпитаници на различни школи, които пряко или косвено представят богатството и разнообразието на изворовите индийски школи на знанието. По своеобразен начин разкриването на тази наука у нас и в света представлява отзвук от традиционната индийска образователна система "учител - ученик".
Идеята за отбелязване на Международния ден на йога не само в София, но и в други градове на България, възниква още в процеса на подготовката на първия празник през 2015 г., когато спонтанно се присъединява Пловдивският културен институт и започва да организира синхронно честване в своя град. Този пример бива последван с непринуден ентусиазъм от школите и практиците по йога в редица други градове. Така едновременно и координирано с празника в столичния Национален дворец на културата, на 21 юни 2015 г. събитието се осъществява успешно и под тепетата, в Свиленград, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово и Перник. През 2016 г. присъединилите се са значително повече, като броят им достига двадесет. Тази година към честването в София на 24 юни, както ДУМА писа, координирано и едновременно се присъединяват със свои програми по места още 25 града и едно село в България: Пазарджик, Пловдив, Девин, Смолян, Кърджали, Свиленград, Стара Загора, Казанлък, Сливен, Бургас, Созопол, Черноморец, с. Емона, Варна, Силистра, Русе, Шумен, Търговище, Велико Търново, Горна Оряховица, Габрово, Павликени, Плевен, Перник, Дупница и Самоков.
Честването на Международния ден на йога се организира от посолството на Република Индия под патронажа на Н.Пр. г-жа Пуджа Капур, посланик на Република Индия в България, в партньорство с редица правителствени и неправителствени организации - Индологическа фондация "Изток-Запад", Българска федерация по йога, Българска йога асоциация, фондация "Изкуството да живееш" - България, фондация "Девъм", и с активното участие на десетки йога центрове в нашата страна. Определени са специален Организационен комитет и национален координатор, които се грижат за цялостното осъществяване на събитието в София и страната. Съответни структури със свои координатори по места са формирани във всичките 27 населени места. Програмите в страната са съставени в съответствие и синхрон с тържеството в столицата. Огромна подкрепа на събитието оказват общинската управа, а много често и персонално кметовете.







 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ