28 Юли 2025понеделник16:28 ч.

"Фич“ потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България

автор:Дума

visibility 864

Международната рейтингова агенция „Фич“ потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута три пъти Бе (BBB) с положителна перспектива. Тя отразява плановете на страната за членство в еврозоната.

Агенцията прогнозира, че средногодишната инфлация ще се повиши до 5,2 процента през 2022 г. „движена от по-високите цени на суровините и в по-малка степен поради натиск от страна на вътрешното търсене“.

Положителната перспектива отразява перспективата за приемане на еврото, което би довело до значителни подобрения във външните показатели. Според „Фич” краткосрочните рискове за спад, свързани с пандемията на коронавирус, са намалели и са повече от компенсирани от перспективите за значително финансиране от ЕС и широк ангажимент за макро и фискална стабилност (формирана от включването от юли 2020 г. на българския лев във валутния механизъм II; ERMII).

Формирането на четирипартийно коалиционно правителство през декември 2021 г. значително намали краткосрочната политическа несигурност след поредица от неубедителни избори миналата година. Коалиционните партии обещаха цялостна програма за борба срещу корупцията за подобряване на върховенството на закона, като същевременно обещават увеличаване на инвестициите и по-ефективни публични разходи. Властите възстановиха целта за присъединяване към еврото през януари 2024 г., като същевременно запазиха дългогодишната си политика на фискална предпазливост и добро макроикономическо управление.

Макар да се очаква широка политическа стабилност в краткосрочен план, търканията между коалицията могат да се увеличат, ако има неуспехи в политиката или когато партиите започнат да се готвят за регионални избори през 2023 година.

В краткосрочен план правителството ще се съсредоточи върху управлението на пандемията и справянето с бързо нарастващите цени на енергията. Covid-19 все още представлява рискове за икономиката, подчертани от най-ниския процент на ваксиниране в ЕС и недостатъчно финансирана здравна система.

На енергийния фронт схемите за обществена подкрепа биха могли да окажат известен натиск върху бюджета. Тези предизвикателства могат да забавят част от дневния ред на правителството.

Въпреки това „Фич” поддържа мнението си, че икономическите перспективи ще бъдат благоприятни през следващите години, подкрепени от значително финансиране от ЕС (общо около 36% от БВП). Прогнозираме ръст на БВП от 3,7% през 2022 г., ускорявайки се до 4,5% през 2023 г. Текущата динамика на инфлацията може да наруши частното потребление, но това ще бъде частично компенсирано от действащите схеми за подкрепа и възстановяването на заетостта. Въпреки че постоянните опасения относно капацитета за усвояване, вероятния недостиг на работна ръка и доставки биха могли да ограничат ефективността на инвестициите, самият размер на плановете ще има положителен ефект върху по-широката икономика. /БГНЕС

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 245

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 209

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 228

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 213

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 235

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ