15 Май 2024сряда17:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Финансови шамари

Новите цени на тока, парното, водата и газа ще се отразят не само на битовите ни сметки, но и на цените на стоките от първа необходимост

/ брой: 157

автор:Йордан Съев

visibility 1336

На 1 юли ни удариха такъв жесток финансов шамар, че на повечето хора свят им се зави. Дневната тарифа на електроенергията се вдигна с 13,4%, а нощната - с 15,2%. Да бяхме със заплати "като хората", някак щяхме да го преживеем. Защото в повечето страни от Западна Европа за 1 квтч. се плащат 21-23 евроцента. Да, но там минималната заплата е между 800 и 1000 евро. Поради това най-нископлатените работници харчат за ток по около 50 евро на месец, което е 5% от дохода им. За българина, работещ на минимална заплата, до 1 юли разходът за ток беше 12% от дохода му, а след тази дата става 15%. В още по-неблагоприятно положение са хората с ниски пенсии. При вече индексираната минимална пенсия, при най-пестеливо използване на електроенергия се изразходват близо 20% за ток. Това е положението през неотоплителния сезон, а през студените месеци тези, които ползват ток за отопление, ще имат много по-големи харчове.

Какво е обяснението за поскъпването?

НЕК е задължена да изкупува електрическата енергия от производители от алтернативни и възобновяеми източници, а тя, казват, била скъпа. И тук възникват множество въпроси. Първият е защо изкупуването на тази електроенергия да бъде задължително? Това определено противоречи на пазарния принцип, според който всеки се явява с произведената от него продукция или услуга пред потребителя и той избира дали да я купи. Иначе, ако за тях има такъв бонус, защо той да не се прилага и спрямо другите производители? Това означава държавата чрез нейни структури да се задължава да изкупува прозведените масло, сирене, кашкавал, салам, дрехи, обувки, ако те са алтернативни на досегашните. Тук се нарушава не само пазарният принцип, но и този за конкуренцията. Защото, ако произвежданата от алтернативни и възобновяеми източници електроенергия е по-скъпа от традиционната, тя не би трябвало да се пласира. Бедата е в това, че и тук, както в много други дейности, съществува верига от посредници.
Решението на въпроса е в превръщането на електропроизводителите в търговски дружества, които пряко да доставят ток на потребителите. Такива да бъдат АЕЦ "Козлодуй", "Марица-Изток", други ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове, както и алтернативните източници. Ако всички работят с пълна мощност, капацитетът им е с 27% по-голям от максималното потребление на електроенергия, включително и продаваната за други страни. Впрочем оказва се, че доставките на ток за съседни на България държави не се оскъпяват след 1 юли, което означава, че финансовото бреме се поема единствено от вътрешния потребител.

Другият

проблем са компенсациите

които правителството обяви, че ще се дават на социално слабите. В тази категория обаче попадат и всички с доход под прага на бедността - пенсионери с до 230 лв., работещи със заплата до 460 лв., ако издържат и още едно нетрудоспособно лице. За тях обаче няма да има компенсации, поради което ще изпаднат в още по-тежко финансово положение поради посочените по-горе причини. Получаването на фактура за потребената електроенергия за тях се превръща в кошмар.
Има още една категория хора, които се водят на работа, а от месеци не получават заплати. Те също ползват електроенергия, но няма с какво да я платят. Държавата не успява да се справи с недобросъвестните работодатели и да ги принуди да плащат заплати на работниците. Затова трябва да се издават ваучери, които да бъдат платежно средство пред енергоснабдителните дружества. А също така и пред водо-, газоснабдителни и отоплителни.
Защото финансовият шамар идва не само по линията на поскъпването на тока. От 1 юли ни

шамаросват още ВиК-дружествата и газоснабдителите

Докато за поскъпването на тока все пак се дадоха някакви, макар и неприемливи, обяснения, то за другото просто беше заявено, че ще плащаме повече.
Повишава се цената за доставката на вода и газ, уж с малко. На чужд гръб и 100 тояги са малко. А финансовите шамари са жестоки. Защото поскъпването на тока, водата, природния газ, а и в повечето градове - на парното, съответно с 13-15%, 5-6%, 6-7%, 8-9% покрива само базовата сметка. Към нея се начислява и ДДС.
Ето какво е реалното поскъпване. Ако едно домакинство до 1 юли е плащало за консумация и доставка на електроенергия 35 лв. месечно и с данък ДДС общо 42 лв., то след тази дата сметката ще бъде съответно 40 и 48 лв. Но това е за пролетно-летния сезон. Ако се отоплява с ток двустаен апартамент, сметката обикновено е била в порядъка на около 130 лв., с ДДС - 156 лв. Сега тя ще стане 147 и 177 лв. Поради това твърдението, че домакинствата ще плащат с по 10-ина лева повече, не отговаря на истината.
Поскъпванео на тока, природния газ и парното ще принуди много хора да преминат към отопление с твърдо гориво - дърва и въглища, с които се замърсява въздухът. А и сега по запрашеност България е на челно място в европейските класации. Използването на електроенергия от алтернативни и възобновяеми източници, и по-специално от вятър, ни беше подсказано, а в известна степен и наложено, от европейските партньори. Сега същите ни казват, че устройствата за нейното добиване са неудачни, защото застрашават ятата от птици. Затвориха ни 4 блока от АЕЦ "Козлодуй", които произвеждаха изключително евтина електроенергия. Благодарение на тях цената на тока беше 3 ст. (средна между 2 ст. нощна и 4 ст. дневна тарифа) за 1 квтч. Сега, подобно на дон Кихот, трябва да се борим с нещо като вятърни мелници.
Изглежда е дошло време да преминем към самозадоволяване с електроенергия. На всеки жилищен блок и къща да се постави слънчев колектор. Хем ще си произвеждаме ток за собствено потребление, хем излишния ще продаваме на НЕК по цени за алтернативна еленергия. Това трябва да бъде елемент от програмата за саниране на жилищата, т.е.

на всеки покрив - и слънчев колектор

Има технологии и за добиване на газ от битови отпадъци. Вместо да плащаме такса смет, ще си преработваме боклука на синьо гориво. Можем да се справим и с доставката на вода. В дворовете и в междублоковите пространства да се изкопаят герани. Ще се възродят традициите на тях хората да се срещат и да общуват. Момците ще напиват водата на момите и със закачки и остроумия ще създават връзки, а не както сега - по интернет и фейсбук.
Ще изградим живот без монополисти-снабдители и от само себе си ДКЕВР ще изгуби смисъл на съществуване. Ех, какъв живот ще настане. Но засега само си викаме "дано".



Сметките за ток ще се превърнат в поредния кошмар за голяма част от българите


Старост нерадост...
Снимки Благовеста ЦВЕТКОВА

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 401

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 381

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 333

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 377

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ