Фискален бон ще оскъпи кафето от автомат
Данъчните готвят промени за отчитането на оборотите от услужливите машини
/ брой: 5
С фискален бон кафето от автомат ще поскъпне най-малко с 50%, а повечето машини за храни ще изчезнат. Това показват разчетите на вендинг сектора, ако се въведе изискването на данъчната агенция за монтиране на фискални устройства в машините за храни и напитки, предеде Медиапул. До края на март 2012 г. около 400 000 търговци трябва да имат 24-часова онлайн връзка с данъчните, в противен случай са заплашени от санкции и затваряне на обектите. Към момента това са направили над 90 000 търговци, като в последните дни дневно се връзват по няколко хиляди, каза Росен Бъчваров, говорител на Националната агенция за приходите (НАП).
Към момента собствениците на такива автомати не са задължени да монтират фискални устройства в машините си. Промяна при всички положения ще има, но каква точно ще бъде все още не е ясно, каза Бъчваров. Не може да си позволим цял сектор да остане без контрол на оборота, допълни говорителят на НАП.
Освен че драстично ще поскъпнат цените на кафето и напитките, въвеждането на новото изискване ще доведе до закриване на работни места и фалит на много фирми от малкия и среден бизнес, каза Стойко Петков, председател на Българската вендинг асоциация. По думите му това от своя страна ще доведе до намаляване на приходите в бюджета и увеличаване на осигурителната тежест за държавата. Сивият сектор също ще се увеличи, смятат от асоциацията.
По неофициални данни на организацията автоматите за кафе и сандвичи в цялата страна са около 15 хиляди. В момента тече тяхната регистрация в агенцията по храните. По-голямата част от машините са втора употреба, като цените им се движат от 1500 до 3000 лв. Новите автомати за храни и напитки са от 5000 до 8000 лв. Около 60 са големите фирми в бранша, които имат между 50 и 250 машини. Около 750 души обслужват автоматите, като на човек средно се падат между 20-30 машини. В данните не са включени физическите лица, които имат по една или две кафе машини.
Между 200 и 300 лв. е средният месечен оборот на една машина, като печалбата е между 15 и 50 лв. Причината за ниските обороти и приходи е засилената конкуренция в бранша и кризата, която е свила маржа на печалбата, обясниха от асоциацията. Най-големите разходи за компаниите са плащането на наема за поставянето на машината. Рекордът е 786 лв. месечно за един квадрат в столичната АГ-болница "Света София". Въвеждането на изискването на монтиране на фискален касов апарат във всеки автомат ще обслужи единствено интересите на търговците на фискални устройства и на мобилните оператори, смятат от асоциацията.
Някои от новите изисквания са абсурдни, като въвеждането на работно време на автомата, защото той работи денонощно. Изискването за водене на касова книга за всяко фискално устройство предполага всеки служител, обслужващ вендинг автомат, да има квалификация на касиер-счетоводител, смятат от бранша.