
Доставеното оборудване за АЕЦ "Белене" от години стои опаковано и неизползвано
Френска фирма ще достроява "Белене" с руските реактори
Подписваме споразумение с "Уестингхаус" за нови мощности в АЕЦ "Козлодуй"
/ брой: 61
Френската компания "Електрисите дьо Франс" (EDF) отново е проявила интерес към ядрения проект АЕЦ "Белене". Този път обаче французите и българската държава ще подпишат договор за изграждане на два блока с руско оборудване и френска технология. Това заяви зам.-енергийният министър Еленко Божков на конференция "Сценариите, рисковете и перспективите пред развитието на ядрената енергетика в България".
Както е известно Международният арбитражен съд в Женева осъди България да плати на руската компания "Росатом" 1,3 млрд. лв. за поръчаните от нея два реактора по 1000 МВт, които сега стоят опаковани на площадката на АЕЦ "Белене". Интересите на EDF към този момент са да инвестира в проекта и да го изгражда, с преобладаващо френско финансово участие. За целта България ще трябва да подпише с Франция междуправителствено споразумение за изграждане на тези два ядрени блока.
Според Министерството на енергетиката винаги когато има междуправителствено споразумение, участва държавата и като собственик, и като гарант, но все още предстои да се уточни с какъв процент.
На 4 април в България пристига изпълнителният директор за нови мощности на EDF, а на 18 април на площадката в Белене ще бъдат на оглед френски специалисти от дружеството, които ще разгледат доставеното оборудване, начина на съхранение, степента на използваемост и инфраструктурата на обекта.
Това не е първият път, когато се говори за френски интерес към ядрения ни проект. EDF е заявявала такъв веднъж през 2007 г. и още един път през 2016 г.
"Предстои и подписването на инженерингов договор за изграждане на два блока по технология AP-1000 на "Уестингхаус" на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Основните цели, заложени в договора, са максимална локализация или възможност за българската индустрия да участва в производство и изграждане на оборудването на тези два блока, стегнат график за изпълнение, добра цена на договора и максимално използване на същата инфраструктура. Договорът е пред приключване", допълни Божков.
Във връзка с това, за изграждането на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй" предстои сключване на междуправителствено споразумение и със САЩ. Преди да бъде подписан договорът с "Уестингхаус" обаче, трябва той да бъде нотифициран пред Европейската комисия. Едва след това ще бъде подписан от САЩ и България, като след това трябва да бъде ратифициран и от българския парламент.
Очаква се това да стане в рамките на 49-ото Народно събрание. Според прогнозите на министерството двата ядрени блока в АЕЦ "Белене" ще заработят през 2035 г., а през 2045 г. - 7-ми и 8-ми в АЕЦ "Козлодуй". Засега не е ясно колко ще струват двата ядрени проекта.