26 Април 2024петък08:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Фукушима-1" може пак да гръмне

Компанията оператор на АЕЦ - ТЕПКО, започва да инжектира азот в реакторите, за да избегне нови експлозии

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 62

Компанията оператор на АЕЦ "Фукушима-1", ТЕПКО, започна спешна подготовка за инжектирането на азот в първи реактор, за да избегне евентуална експлозия вследствие на събралия се водород, съобщи компанията, цитирана от "Франс прес" и ИТАР-ТАСС. Японските специалисти възнамеряват непосредствено след това да приложат тази процедура и в другите реактори на централата, тъй като критично нарастващото количество водород при контакт с кислорода във въздуха може да доведе до експлозия. Предвидената операция за обезопасяване вероятно ще продължи няколко дни. В началото не е изключено в атмосферата да бъде излъчена радиация. Поради това за времето на операцията от първи, втори, трети и четвърти реактор ще бъдат евакуирани всички работници.
Специалистите проучват възможността за изграждане на нова, външна система за охлаждане на първи, втори и трети реактор, съобщи японският в. "Санкей", позовавайки се на източници от ТЕПКО. Недостатъкът на този вариант обаче е, че прилагането му може да отнеме няколко месеца.
Решението на ТЕПКО да изхвърли заразената вода в океана показва спешната необходимост от прочистване на сградите с турбините и каналите от радиоактивна вода, за да не се повреди оборудване, нужно за възстановяване на охладителните системи. Експерти са подготвили специален кораб-цистерна, приспособен да събира заразена морска вода, който се очаква да пристигне при централата на 16 април. ТЕПКО възнамерява също да изгради резервоари за радиоактивна вода.
Както вече съобщихме, пукнатината, открита на 2 април в един от бетонните кладенци на дренажната системата около първи реактор, през която в океана се вливаше радиоактивна вода в течение на 4 дни, бе подложена на специална обработка с течно стъкло и специален втвърдител. Засега изтичането е преустановено, но се предполага, че е възможно да се появят нови подобни пукнатини, които може да доведат до нови изтичания в океана.
Междувременно интересна гледна точка за драмата около АЕЦ "Фукушима-1" изказа бившият зам.-ръководител на Чернобилската АЕЦ Александър Коваленко. Според него след земетресението и последвалото го цунами не личало някаква технологична катастрофа в реакторите на японската централа. По-скоро Коваленко допуска, че вина в случая има ръководството на компанията-оператор ТЕПКО, допуснало обърканост и бездействие, довели ситуацията от авария от средна степен до истинска катастрофа. Руският експерт смята, че японските власти и ядрените експерти на страната не само са игнорирали информационните и организационно-технически уроци от Чернобил, но и са се проявили като "неоправдано бавни и неспособни да приемат решения в реално време". Основната причина за задълбочаването на катастрофата в АЕЦ "Фукушима-1" според Коваленко е фактът, че по време на бедствието почти всички сътрудници на станцията са я напуснали, особено оперативно-ремонтният персонал, което е допринесло до прегряването на реактора.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ