11 Юли 2025петък09:19 ч.

Галина Александрова показва абстрактна живопис в галерия "RED" във Велико Търново

/ брой: 246

автор:Дума

visibility 2432

Великотърновската художничка Галина Александрова откри 24-тата си самостоятелна изложба "Infinhity" ("Безкрайност") в галерия "RED" във Велико Търново, до емблематичната къща с маймунката. В пространството на галерията до края на годината са разположени 45 от най-новите ѝ работи - абстрактна живопис и рисунки малък, среден и голям формат. Това е първата изложба на авторката след двегодишно прекъсване. Галина Александрова ни въвежда в изложбата така:

"Аз не правя изложби на всяка цена, а само когато имам да кажа нещо на публиката си. Напоследък се вълнувам от понятията за пространства - галактики, вселени, черни и бели дупки; космосът като цяло ме е вълнувал винаги, както и огромната необятност на дълбините на океана. Пространствата, изпълнени или празни, с вакуум или енергия ме карат да съм любопитна. Безкрайността е понятие, така отвлечено в  представите ни, както и самото абстрактно изкуство. В работите си се изразявам силно експресивно. Аз съм съучастник и направлявам процеса на случване, но в самото сътворяване има игрови момент. 

Обикновено в работите ми има динамична комбинация от материали и техники, които излизат извън традиционните граници. Характерни за мен са нестандартните цветни комбинации, но този път имам една по-нежна и ефирна гама в серията "Етер". В картините от тази серия присъства чувството на въздушност, чувството за поемане на въздух с пълни гърди, може би задържано години наред у мен. Според Платон, Етерът е най-чистият и прозрачен слой. В гръцката митология се описва като въздуха на боговете. В тези картини почти липсва черното като цвят. Създава се чувството за лекота, свобода и неопределеност. Коренно противоположна е графичната ми серия, макар и живопис на платно, използвам чисто графични похвати. Често прибягвам и до колажа. 

Обичам мистиката в работата си. Потъвам и се сливам с нея. Неизвестното е моето място... Там... в Безкрая!"

 

 


 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ