Гърция на крачка от фалита
"Мудис" понижи оценката си за дългосрочния дълг на Гърция с една степен и от обявяването й във фалит вече я дели една степен
/ брой: 169
Международната рейтингова агенция "Мудис" обяви, че оценката за дългосрочния дълг на Гърция вече е Са спрямо предишната Саа1 и че страната няма да може да върне напълно задълженията си към частните кредитори, съобщи БиБиСи. Повод за това стана решението на страните от еврозоната да одобрят втори спасителен план за Атина и размяната на стари гръцки облигации срещу нови. От това частните кредитори ще понесат загуби, обяснява агенцията в поредното си комюнике.
След срещата миналата седмица председателят на ЕС Херман ван Ромпой заяви, че програмата за финансиране на намиращата се в тежко икономическо положение Гърция ще се осъществява както от ЕС и МВФ, така и от частни финансови организации. Общата финансова помощ за южната ни съседка в рамките на втория пакет от ЕС и МВФ ще бъде в размер на 109 млрд. евро. Освен това търговски банки и частни инвеститори ще отпуснат допълнително помощи в размер на 37 млрд. евро.
Припомняме, че еврозоната се договори за понижение на лихвите по отпусканите заеми към Гърция (и Португалия, и Ирландия) към 3.5% спрямо настоящите лихви между 4.5% и 5.8%, както и удължаване на периода за изплащане на тези заеми от настоящите 7.5 години на поне 15 години (с опция дори за увеличение до 30 години).
Междувременно гръцките власти обявиха, че ще погнат вложителите с банкови сметки в чужбина. Финансовото министерство проучва възможността да наложи данък от 10 до 15 на сто на всички, които държат пари в чужбина, съобщи в. "Та неа". От ведомството обявили, че се издирват данни за гърците с банкови влогове в чужбина за периода от 2009 г. насам. Според предложението на финансовото министерство изтеглените пари от влоговете в размер от над 150 хиляди евро ще бъдат облагани с данък до 15 на сто за това, че притежателите им перат пари, тъй като не са декларирали произхода на парите си, както и натрупаните върху тях лихви. Това означава, че всеки, който притежава влогове в чужбина в размер на 300 хиляди евро ще трябва да плати за тях данък от 45 хиляди евро. Смята се, че от началото на годината досега от Гърция в чужбина са изнесени 18 млрд. евро, а от началото на 2010 г. това изтичане е достигнало 47 млрд. евро, като по този начин се е нарушила ликвидността на гръцките банки.
По данни на гръцката централна банка в края на 2009 г. депозитите в гръцките банки са възлизали на 237 341 млрд. евро, като оттогава до май тази година те са се свили до 191 814 млрд. евро. Властите досега са открили 72 хиляди банкови сметки на гърци в 42 страни по света.