Гърция пак стачкува
Държавните служители продължават протестните си действия срещу рестриктивните мерки на правителството, предвиждащи разпродажбата на държавна собственост и поредно накърняване на трудовите им права
/ брой: 156
Най-големият профсъюз от държавния сектор в Гърция (АДЕДИ) обяви вчера началото на нова 24-часова стачка в знак на протест срещу рестриктивните мерки, предприети от правителството, включващи нови уволнения, 40-процентно намаление на заплатите и пенсиите, а също и срещу приватизацията на част от Държавната енергийна корпорация (ДЕИ) и крайбрежието. Стачката съвпада с посещението на международните кредитори, които ще проверят напредъка на страната.
Държавните организации и служби, лекарите в болниците обаче обещаха да обслужват само спешни случаи. Към стачката се присъединиха служители в затворите, но с ангажимента да продължат да осигуряват охраната на местата за лишаване от свобода, информира ИТАР-ТАСС. Профсъюзите на държавните служители призоваха стачкуващите да се съберат на голям митинг на централния атински площад Клатмонас, който да продължи като шествие до гръцкия парламент на площад Синтагма.
В съобщението на АДЕДИ се отбелязва, че "в период, в който правителството засилва атаката си срещу правата на трудещите се, отговорът трябва да бъде всеобщ: никой не трябва да участва в процедурата за оценяване на професионалните качества на персонала, водеща до уволнението на хиляди наши колеги".
Синдикатът иска "преобразуване на временните трудови договори в постоянни, създаването на нови работни места, с цел пълна заетост". АДЕДИ се обяви против "приватизацията на Държавната енергийна корпорация, водните дружества на Атина и Солун, пристанища, плажове и въобще държавна собственост", информира БГНЕС.
Припомняме, че правителството се опитва да обяви чрез съд стачката за незаконна, което даде повод на стачкуващите да се съберат на друг, отделен митинг и край сградата на съда, който ще разглежда иска на властите срещу стачката.
Протестната акция е свързана и с обсъждането на законопроекта за "малката ДЕИ", предвиждащ отделянето от Държавната енергийна корпорация на около 30% от генериращите мощности и приватизацията им, което е едно от изискванията към правителството от страна на международните кредитори, за да може Гърция да получи нови кредитни траншове. Гласуването на законопроекта в гръцкия парламент бе насрочено за вечерта, но дали заседанието на парламента се е провело и какви решения са приети, ще стане ясно по-късно.