29 Март 2024петък14:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гърция заплашена от неплатежоспособност

Профсъюзите и опозиционните партии отхвърлиха новата данъчна политика и извънредните приватизации, които правителството обяви в опита си да пребори дълговата си криза

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 36

Атина няма да може да изпълнява финансовите си задължения, ако не получи поредния транш от 12 милиарда евро от кредитната програма на обща сума 110 миларда евро, заяви гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину в телевизионно интервю, цитирано от ИТАР-ТАСС. Международният валутен фонд (МВФ) също съобщи, че няма да отпуска средства на Гърция, ако през 2012 г. не бъде осигурено финансирането на Атина от ЕС. "МВФ съвсем ясно даде да се разбере, че няма да може да преведе пари, ако не получи гаранции, че през следващата година, ако се наложи, Гърция ще има финансовата подкрепа на европейците", поясни министърът. В случай, че страната не получи следващия транш от кредитната програма, заплати и пенсии няма да се изплащат, всички държавни разходи ще бъдат спрени, предупреди той след заседание на гръцкото правителство в понеделник.
Правителственото заседание, председателствано от премиера Георгиос Папандреу, потвърди решимостта на кабинета да продължи с програмата за финансова консолидация, като вземе допълнителни мерки за над 6 милиарда евро, за да постигне целта за 2011 г. за бюджетен дефицит от 7,5 процента. Същевременно кабинетът реши незабавно да пристъпи към продажба на държавните дялове в няколко големи предприятия в рамките на усилията на Гърция да се справи с финансовата криза. Финансовият министър Папаконстантину поясни, че е решено да бъдат приватизирани телекомуникационната компания ОТЕ, Пощенска банка, пристанищата в Солун и Атина и водоснабдителната компания в Солун. "След безпрецедентното намаляване на фискалния дефицит с пет процентни пункта през 2010 г. и серията структурни реформи в пенсионната система, трудовия пазар, бюджета, данъците и бизнес климата, правителството е решено да продължи и ускори курса на финансова консолидация и структурни реформи," допълни Папаконстантину.
Гърция попадна под сериозен натиск от кредиторите си - МВФ и ЕС, за повече бюджетни ограничения и по-бързи приватизации, след като данните за периода януари-април показаха, че страната може да не постигне за втора поредна година през 2011 г. целите си за дефицита, определени в програмата за заеми.
Това бе и един от поводите премиерът Папандреу за започне нов кръг от разговори с профсъюзите и с лидерите на опозиционните партии, с които да ги убеди в необходимостта от мерките. Опитите му обаче бяха разкритикувани силно от опозиционните консерватори, които окачествиха плановете като "доказан провал". "Няма да дам съгласието си за рецепта, която е доказан провал", категоричен бе Андонис Самарас, лидер на партията "Нова демокрация". Според него планът на Папандреу "води до нова рецесия, а не до по-нисък дефицит".
Междувременно международната рейтингова агенция "Мудис" предупреди, че евентуална неплатежоспособност на Гърция може да предизвика понижения на рейтинга и на други страни от периферията на еврозоната, съобщи "Ройтерс".
Според главния кредитен експерт в агенцията Аластър Уилсън евентуална неплатежоспособност на Гърция ще има силно дестабилизиращ ефект за възможността за кредитиране на други страни в Европа, като потенциално кредитният рейтинг на Португалия и Ирландия може да бъде силно понижен. Той прогнозира, че това ще доведе до силно поляризиране на рейтингите на държавите от еврозоната, като силните икономики ще запазят много високите си оценки, а слабите ще се борят за степен, добра за инвестиции. Уилсън отбеляза, че Испания, Италия и Белгия не са в същата категория като Португалия и Ирландия, но също ще се озоват под значителен пазарен натиск и могат да бъдат застрашени от понижаване на рейтинга. Той обаче не пожела да коментира доколко е вероятно Гърция да обяви неплатежоспособност по изплащането на дълговете си.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ