29 Ноември 2025събота01:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Така в спортен комплекс на индонезийската столица Джакарта се извършва масовата ваксинизация. Унгария стана първата държава в ЕС, която имунизира жителите си с китайската ваксина "Синофарм", след като ваксинира и с руската "Спутник V"...

Генералитетът на Армения поиска оставката на премиера

Никол Пашинян окачестви хода като опит за преврат, митинги в Ереван

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 749

Армения изпадна отново в политическа криза, след като началникът на Генералния щаб ген. Оникс Гаспарян и 40 висши офицери поискаха оставката на премиера Никол Пашинян и го предупредиха да не използва сила срещу народа. Военните смятат, че премиерът не може да взима адекватни в критичната за народа ситуация. Сегашната ескалация на кризата започна след мнението на бившия президент Серж Саргсян, че арменските военни е трябвало да задействат ракетите "Искандер" в първите дни от боевете срещу азербайджанските сили в кратката война септември-ноември за Нагорни Карабах, която Армения загуби. В сряда Пашинян изненадващо разкритикува ракетите, които според не са могли да повлияят на военните действия, защото или не са гръмвали или ефективността им е била 10 процента. Порталът Yerevan.today публикува коментар на зам-началника на Генщаба Хачатрян, който отначало дълго се смял на тези думи, а после казал: Как?.. "Искандерите"?..Един изстрел?.. 10 на сто?.. Извините, но това е несериозно". Хачатрян бе уволнен след тази му оценка за мнението на премиера. 

В същото време Пашинян уволни и началника на Генщаба ген. Оник Гаспарян и обяви в обръщение във "Фейсбук", че искането за оставката му е опит за военен преврат. Той призова привържениците си да се съберат на Площада на Републиката. "Днес взех решение да освободя началника на генералния щаб и неговия първи заместник. Министърът на отбраната вече подготвя съответното решение за назначаването на нов началник на генералния щаб и неговите заместници", каза той. По думите му сега най-важната задача е да се съхрани гражданската и народна власт.

По-късно той излезе пред своите привърженици, които се събраха след призива му. Те го приветстваха с възгласите "Никол премиер". "Не съм убеден, че моята оставка е решение на проблема. Представих няколко варианта за решения. Мисля, че опасността от преврат е управляема, това е само емоционална реакция на военните и ние не трябва да се отнасяме безцеремонно към нашите братя", каза Пашинян. 

Опозиционното "Движение за спасение на родината" подкрепи Генщаба и събра няколко хиляди души на Площада на свободата, които искаха оставката Пашинян.

Руското МВнР излезе със становище, че събитията са вътрешна работа на Армения.

Обсъждат три варианта на тунел под Петрохан

автор:Дума

visibility 1239

/ брой: 224

Подменят 40 км водопроводи в София

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 224

Европрокуратурата разследва Загреб и Рим

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 224

Пенкова иска от ЕК още права за регионите

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 224

Полша и Балтика се страхуват от Русия

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 224

Тръмп посъветва Япония да не провокира Китай

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 224

Тъжен извод

автор:Александър Симов

visibility 1140

/ брой: 224

За мъжете в униформа

visibility 1050

/ брой: 224

Когато имаше масов спорт - приоритет на държавата

visibility 1162

/ брой: 224

Спрете да лъжете! Путин не ни е враг

visibility 1248

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ