16 Юли 2025сряда07:21 ч.

Мая Манолова:

ГЕРБ да отзове двама депутати

35 минути разпитваха депутата Светлин Танчев заради лобисткия текст в Закона за наркотичните вещества

/ брой: 136

автор:Милена Николова

visibility 3494

"Втори депутат от управляващото мнозинство си позволява да се държи по труден за квалификация начин, когато става дума за скандалната поправка в Закона за наркотичните вещества. Втори депутат от ГЕРБ лъже. "Това заяви вчера Мая Манолова от КБ, член на анкетната комисия, занимаваща се с разследване на скандала около публикувания лобистки текст в "Държавен вестник".
На разпит в комисията вчера бяха привикани зам.-шефът на НС Лъчезар Иванов, депутатът от ГЕРБ Светлин Танчев, който според информация от миналата седмица лично натискал за публикуването на негласуван текст в "Държавен вестник".
След изслушването на Танчев Мая Манолова обясни, че всичко, разказано от него, звучи неправдоподобно. Като аналогичен пример тя посочи зам.-шефа на здравната комисия Пламен Цеков, който също давал разнопосочни обяснения за гафа и накрая се оправдал, че заради 8 диоптъра очила е изчел в пленарна зала текст, разрешаващ скритата реклама на наркотични вещества.
Манолова настоя ГЕРБ да отзове двамата си депутати заради скандалния текст. Тези хора са на ръководни позиции в парламента, а създадоха невиждан прецедент, коментира тя. По думите й става дума за извършено престъпление, вероятно и с благословията на ръководството на ПГ на ГЕРБ или на НС. ГЕРБ трябва да стигне докрай в своето разследване и всички замесени да понесат политическа отговорност, призова Манолова. Тя подчерта, че се извършва престъпление в самия парламент и звучи кухо заявката на ГЕРБ за борба с престъпността на всички нива.
По време на изслушването Светлин Танчев, който е и председател на комисията по еврофондовете, не можа да обясни защо е проявил такъв засилен интерес към някакъв текст от здравен закон и защо е сигнализирал за някакви нарушения при неговото публикуване. На въпрос на Манолова откъде е разбрал, че НС ще обнародва погрешен текст, той се позова на юридическия си съветник Слав Даскалов, който го подтикнал да редактира текста преди обнародването. Депутатът каза, че сам е написал лобисткия текст, който по-късно излиза в "Държавен вестник" и за който алармират от канцеларията на президента. На пореден въпрос на Манолова той отговори, че побързал с редакцията, защото не искал от президентството да излезе този сигнал за грешка в закона. "Знаех, че има напрежение между институциите. Ако аз не бях сигнализирал, президентът щеше да го направи", обясни Танчев.
Председателят на здравната комисия и зам.-председател на парламента Лъчезар Иванов се опита категорично да се разграничи от заместника си Пламен Цеков и Светлин Танчев. Той обясни, че не желае по никакъв начин името му да бъде свързвано със скандала.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ