24 Юли 2025четвъртък05:52 ч.

ГЕРБ и ДПС опрощават милиони задължения на мюфтийството

Парламентарна комисия прие законопроект, опрощаващ задълженията на официалните вероизповедания

автор:Дума

visibility 1358

Комисията по вероизповеданията в Народното събрание прие законопроекта на ГЕРБ и ДПС, с който се дава възможност за опрощаване на задълженията на официалните вероизповедания в България, предава Българското национално радио.

Заместник-министърът на финансите Росица Велкова обясни, че дълговете са в размер на над 8 милиона лева, но отказа да посочи какъв е делът на всяко вероизповедание с мотива, че това е данъчноосигурителна тайна: "Задълженията са за 6 вероизповедания регистрирани, които имат налични задължения. И общата сума на всичките задължения на шестте регистрирани вероизповедания към 31 декември 2018 г. са 8 милиона 267 хиляди лева с лихвите към 7 март. Над 70% са за осигурителни вноски и плащания и изплащания на работни заплати. Другите 20% са за други видове публични задължения, които са към централен бюджет".

Варненският митрополит Йоан обяви в комисията по вероизповедания, че за последните 10 години Българската православна църква няма задължения към НОИ, НАП и към отделни други институции.

"Ако все пак има някакви задължения, да речем, които са били, никога БПЦ не е поставяла въпрос за тяхното опрощаване, защото тук прозвуча, че общо вероизповеданията имат дълг. Българската православна църква се старае да няма дългове".

Говорителят на Главното мюфтийство Джемал Фаик потвърди пред „Хоризонт“, че задълженията на вероизповеданието надхвърлят 8 милиона лева.

Това е вторият проект за промени Закона за вероизповеданията в рамките на по-малко от три месеца. В края на миналата година бяха приети поправки, с които държавата се ангажира да осигури парите за заплати на служителите, както и с тяхното увеличение.

Текстовете противоречат на Конституцията и Кодекса на труда, твърдят от Свещеническия синдикат.

  

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ