07 Май 2024вторник11:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Румен Овчаров:

ГЕРБ ни стабилизира в мизерията

България се върна в кризата през 2009 г., категоричен е икономическият министър в две правителства на прехода

/ брой: 283

автор:Веселка Венкова

visibility 1210

- Дали Държавното обществено осигуряване с бюджета, който НС ще му определи, г-н Овчаров, може през 2013 г. да функционира нормално?
- Нищо не променя този бюджет, колкото и да се тупа в гърдите министър Тотю Младенов, че те водели последователна, добре обмислена политика, нищо подобно не се забелязва. Дефицитите в НОИ продължават да си растат по време на тяхното управление. Не искат да предприемат мерки за намаляването им. Видяхте с какъв ентусиазъм отхвърлиха предложението на левицата за увеличаване на осигурителната вноска за пенсия с 1,2 процента, което би могло в известна степен да намали дефицита на Осигурителния институт. Очевидно, тях не ги интересува това или не могат. Г-н Младенов е министър, който не взима решения - той участва само в хвърлянето на прах, в камуфлажа.
Всъщност може да се направят някои изводи за тяхното управление. Нека не забравяме, че когато левицата влезе във властта, средната пенсия беше 134 лв. Да си припомним, че 2009 г. тя стана 264 лева. А при това правителство ще бъде 280 лв. Увеличението е заради по-високия ръст на новопенсионираните български граждани. Най-нагло е доста омръзналото обяснение, че ние сме в някаква световна криза и затова в България икономиката не се развива. Аз им припомних, че Дянков "извади" България от кризата още на Димитровден 2009 г. Истината е точно обратната, той тогава върна България в кризата. Ако погледнете данните на БВП по тримесечие, ще видите, че второто и третото тримесечие на 2009 г. България спира спада на БВП и отново влиза в кризата четвъртото тримесечие заради експериментите на Дянков с бюджетния дефицит и спрените плащания към българския бизнес. Но даже и този факт не може да оправдае две числа, които аз вече няколко пъти цитирам. По време на голямото "харчене" на Тройната коалиция за трите години са похарчени 65 млрд. лв., става дума за 2006, 2007 и 2008 г. През трите години на изпадналото в криза и нямащо никакви пари правителство на ГЕРБ са изхарчени 83 млрд. лв., или с по 6 млрд. лв. на година повече. Увеличението, което правят сега на пенсиите, е 580 млн. лв. срещу 6 млрд. на година. Тоест десет пъти годишно те са могли да увеличават пенсиите с този процент, с който ще ги увеличат за първи път през април догодина.
Ами техните магистрали, тези 200 км, дай боже да ги направят до края на мандата? Те са 600 млн. лв. Сравнете ги с 6-те милиарда и ги умножете по три за трите години. Значи 30 пъти повече магистрали са могли да направят, ако са искали.
- За какво са ги харчили тези пари?
- Това е въпросът. Тези хора не знаят за какво харчат парите на държавата. Самолетчета, отборчета, залички, стадиончета, за да може Бойко Борисов да раздава на този и онзи и да се прави на велик. Дянков преразпределя средствата от бюджета, макар че няма право на това и раздава. това е тъжната истина. Иначе могат да си приказват колкото искат за кризата. Но Румъния е държава, която МВФ спасява вече шеста година. Тя е в криза, в неплатежоспособност, но расте по-бързо в България. Те така ни стабилизираха в мизерията, че ние не само сме най-бедната държава, но и най-бързо обедняваме. Защото през 2008 г. 38% от българите са били в риск да бъдат в бедност, сега са 49 на сто. И въпреки това ми говорят за някаква финансова стабилност.
- Бюджета на НЗОК?
- Нямаме Здравна каса, те така объркаха всичко, не виждам смисъл от това преливане от пусто в празно. Какво ще събираме някакви здравни осигуровки, а държавата намира начин да ги провери тези пари. Това правителство трябва да си отиде колкото може по-бързо. България беше една от петте страни, които се развиваха с най-голям темп в икономическия си растеж и беше с най-стабилна икономика от гледна точка на излишъци и фискални резерви. Сега къде сме? Защо сега не се сравняваме с Литва, Латвия и Естония. Те растат с по 5-6 процента. Защо не се сравняваме с Румъния, която расте с 2,5 на сто. А ние - в рамките на статистическата грешка. Ние номинално не растем дори, а за сметка на някакви си корекции. Номинално БВП ще бъде какъвто беше в края на миналата година.
- Да помечтаем, а? Вече е юли 2013 г. Те си отиват, следващо коалиционно правителство идва на власт. Какви са най-спешните икономически мерки, за да може България да вземе глътка въздух?
- В чисто икономически план най-спешните мерки могат да бъдат в една посока - последователна политика на държавата за извеждане на икономиката от кризата. Това означава стабилизиране на бизнес климата и разумна бизнес среда, така че бизнесът да знае какво става от днес за утре, а не всеки ден да му сервираш поредната порция лобистки законотворения. Второ - стимулиране на икономиката от страна на държавата. А това означава и държавни инвестиции в определени проекти, като големите енергийни проекти и трето - потребление. Иначе може да се разхождаме от Индия до Китай, да приказваме как ще заменим ЕС със страните от Средна и Далечна Азия. Това с приказки не става.
- Колко са прави наблюдателите и експертите, които твърдят, че за четвърти път Дянков ще направи неуспешен копи пейст на бюджетите на Орешарски?
- Не може да става и дума за бюджетите на Орешарски. Това е неуспешен опит и то пети. Първият беше 2009 г. Тогава Дянков показа пълната си некомпетентност, като демонстрира тук публично, че не знае разликата между бюджетен дефицит на касова основа и бюджетен дефицит на начислена основа. И той си мислел, че ЕС гледал на касовата основа и затова спрял плащанията. Като си мислеше, че така България ще излезе с близък до нулата дефицит и Европа ще ни изръкопляска. Само че това не стана. Скритите от Дянков плащания към фирмите трябваше да бъдат показани. Тогава България се върна в кризата! 2010 г. беше годината, в която за първи път още в първите три месеца стана ясно, че бюджетът трябва да бъде актуализиран. И това стана през лятото. Така че некомпетентността на това правителство е извън всякакви граници. Аз съм казал, че то се характеризира с лъжи, некомпетентност и наглост - трите ключови думи за правителството на ГЕРБ.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ