30 Април 2024вторник16:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЕРБ забърка скандал с Русия и за реактора на БАН

МС нехае за междудържавните договори, Борисов пак хвърля своята вина на Станишев

/ брой: 217

автор:Велиана Христова

visibility 234

В периода 2009-2011 г. правителството на ГЕРБ не е превело на БАН парите, с които чрез нейния Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) държавата е трябвало да заплати $1,35 млн. за погребване в Русия на отработеното ядрено гориво от експерименталния реактор в "Младост". Горивото е извозено от руска държавна фирма през юли 2008 г. Плащането обаче не е станало досега, затова Русия е завела дело в международния арбитражен съд в Париж, за да си прибере парите. До момента с натрупаните наказателни лихви те са станали $3,6 млн.
Проблемът е внесен на заседанието на МС на 14 септември т.г., ала министърът на образованието и науката Сергей Игнатов

докладва случая твърде несериозно

и достатъчно невярно, личи от стенограмата на МС. Според Игнатов парите ги дължим "за ядрените отпадъци, които изнасяме, когато Юхновски е бил председател на академията, и целият този проект е, че парите, които дължим на руснаците, трябва да бъдат изплатени от бюджета на БАН. Тя обаче няма пари и не ги изплаща". Първо, договорът за извозването е сключен не от БАН, а от ИЯИЯЕ през юни 2008 г. и то е извозено през юли, а акад. Иван Юхновски не е председател от март същата година (през лятото на 2010 г. председател на БАН е акад. Никола Съботинов). Второ - задължението да се плати за депонирането в Русия е на държавата, но е договорено това да стане чрез ИЯИЯЕ, където се намира реакторът. Изпълнителен орган за акцията по извеждането на горивото е... Министерството на образованието, младежта и науката.
Фактите поред.
Според договореност между Русия и САЩ отработено ядрено гориво от реактори за граждански цели трябва да се погребва само в тези две страни. В изпълнение на тази договореност на 11 януари 2008 г. е сключено споразумение за извозване и депониране на горивото от реактора в "Младост" между правителствата на България и Русия, съобщават медиите тогава. То е подписано от наша страна от тогавашния министър и вицепремиер Даниел Вълчев. Като орган за изпълнение е записано Министерството на образованието и науката. За самото извозване от България до Русия през 2008 г. на руската страна плаща Министерството на енергетиката на САЩ, а за погребването в Русия трябва да се плати по-късно. На 23 март 2008 г. Вълчев подписва споразумение с посланика на САЩ у нас Джон Байърли, че САЩ дават 5 млн. долара за извозването на горивото до Русия и че са осигурени общо 50 млн. долара за превоза, но и за преустройване на реактора, включително доставки на материали, оборудване и инструменти, обучение и услуги! (Такива пари за преустройство на реактора никога не са давани на ИЯИЯЕ).
 Предвидено е извозването и плащането да станат чрез договор между руска държавна фирма и ИЯИЯЕ при БАН. Този договор е сключен от ИЯИЯЕ през юни 2008 г. Така се оформя триъгълната схема на взаимоотношения по ядрената безопасност, заложена в договора за неразпространение на ядреното оръжие и други международни договори.
На 17 юли 2008 г. Агенцията за ядрено регулиране обнародва официално съобщение, че от 4 до 17 юли е върнато в Русия цялото отработено ядрено гориво от изследователския реактор на БАН, натрупано от 1961 г. до спирането му през 1989 г. Превозването е станало под контрола на инспектори на МААЕ от Виена, на ЕВРАТОМ и на САЩ. То е извършено в рамките на финансирана от Министерството на енергетиката на САЩ програма за репатриране на руско ядрено гориво за изследователски реактори и в съответствие със Спогодбата между правителствата на България и Русия, оповестява АЯР.
С пари от САЩ се плаща за превоза, остава да се плати сумата за депонирането с предвиден срок септември 2009 г. За 2009 г. предишното правителство планира да се изплатят чрез академията $1,35 млн. за погребване на горивото в Русия. Парите трябва да се платят до септември. А в средата на годината на власт идва ГЕРБ. Плащането е отложено с анекс за 2010 г.

При възцаряването си над държавата

Симеон Дянков не издължава изцяло бюджета за 2009 г., а след това отнема без всякакъв мотив от БАН още 10 млн. лв. През 2010 и 2011 г. БАН е единствената публична институция, чийто бюджет е намален с цели 40% спрямо 2009 г. и не покрива дори фонда работна заплата. Не се превежда целево и доларовата сума за горивото, дължима на Русия, с чието плащане държавата се е ангажирала чрез МОМН. До ден-днешен тя не е платена и накрая Русия завежда иска си в Париж.
Има подробности.
През март 2010 г. от финансовото министерство се усещат и заявяват пред ИЯИЯЕ, че министър Сергей Игнатов и БАН трябва заедно да потърсят решение на проблема и дългът трябва да бъде изплатен от бюджета на МОМН. Сергей Игнатов не реагира, макар че според междудържавното споразумение с Русия именно той носи отговорността за акцията с горивото от  експерименталния реактор. Не реагира и на многобройните настоявания на учените за среща, когато те се опитват да го предупредят, че ще стане скандал с Русия.
На 19 август 2010 г. след многократни напразни опити за среща с Игнатов тогавашният директор на ИЯИЯЕ проф. Йордан Стаменов публично алармира, че правителството не е превело парите за горивото нито през 2009 г., нито през 2010-та и може да се стигне до тежък скандал. Институтът многократно е предупреждавал МОМН и МС, но реакция няма. В същия ден от ведомството на Дянков пускат публично изявление, че бюджетът на БАН е намален, а "оптимизирането на разходите от субсидия и собствени приходи е отговорност на ръководството на БАН". Сиреч: хем не даваме парите за държавния дълг към Русия, хем хързулваме на БАН отговорността за това!
Наложи се в писмо до медиите на 20 август 2010 г. ръководството на БАН да повтори някои истини: "В първоначално заявения от БАН бюджет за 2010 г. - 110,9 млн. лв., парите за плащане за транспортирането на отработено гориво за Русия бяха предвидени. Бяха предвидени и 2 млн. лв. за реконструкцията на Учебния ядрен реактор. Премиерът Бойко Борисов и председателят на БАН акад. Съботинов договориха бюджет за академията в размер на 84,7 млн. лв., при който тези разходи също щяха да бъдат покрити. Но при гласуването на бюджета парите на БАН неочаквано бяха орязани с 10 млн. лв. - до 74,7 млн. лв., при което разплащането с Русия вече бе невъзможно. Последва ново редуциране на бюджета за БАН със 76-о ПМС (до 67,2 млн. лв.), при което покриването на разходите стана немислимо, а при актуализацията на Републиканския бюджет парите за академията паднаха на 59,76 млн. лв. и разходите за отработеното гориво са вече абсурдни. Последната сума достига само за изплащане на 80% фонд работна заплата с цел оцеляване на научния потенциал на страната. Очакваме разговорите по сериозни теми като гореспоменатата да се водят чрез конструктивен диалог".
В това време поради

съзнателно орязаните от Дянков пари

на БАН заплатата на учените е паднала от 628 лв. на 310 лв. Но обсебен от върлото си желание да унищожи академията (обявено публично още от 2008 г.), финансовият бос на бат'Бойко сътворява попътно и поредната драма с Русия. Но в междудържавните отношения не те търпят да си правиш каквото си искаш, както те търпят в България. Там те пращат в съда. Защото всяка държава съществува до теб и след теб. 
В цялата история странно изглежда казаното от председателя на БАН акад. Никола Съботинов преди няколко дни пред "Монитор", че контрактът бил парафиран по времето на старото ръководство на БАН по препоръка на тогавашния министър Даниел Вълчев. Странно е, защото когато през юни 2008 г. ИЯИЯЕ сключва договора за извозването, именно Съботинов е начело на академията. А пък Даниел Вълчев пред вестника заявява, че не помни дали е препоръчвал такъв договор, но бил препоръчал на академията да се реформира и не бил чул това да се е случило. Не е чул човекът, че БАН се преструктурира, че сви институтите от 69 на 42 и съставът й намаля с 1000 души! Защо да не плювне пътьом, колкото да си спомним, че този министър от НДСВ е първият, повел навремето открита война срешу БАН. Именно Вълчев е и човекът, който възпря премиера Станишев да увеличи заплатите на учените от минимум 600 лв. нагоре. Дянков е агресивно продължение на тази политика за смазване на науката. Сега Вълчев страда от амнезия и не помни, че не само е препоръчал ИЯИЯЕ да сключи договор за горивото, но е подписал и споразумение с Русия за това. Помолен за коментар, Съботинов реагира на думите на Вълчев така: "Този човек пак не е в час. Той никога не е разбирал академията, не е в час и сега".
В интерес на истината в МС на 14 септември т.г. финансовият зам.-министър Владислав Горанов се опитва да обясни, че ИЯИЯЕ е действал стриктно според всички изисквания и правила на межународните спогодби. Игнатов обаче продължава да твърди, че БАН не плаща, щото няма пари. И не гъква, че всъщност той и Дянков не са изпълнили задължението на държавата. Естествено Бойко Борисов тутакси яхва любимия си кон и хързулва вината на Станишев: "Защо Станишев не е платил? Обади се на Орешарски, питай го. Когато е имало милиарди излишъци, те не са си платили това, което е трябвало да платят, сега ще ми дават акъл". Глупост или пълно непознаване на проблема? Вместо да си посипе главата с пепел, че е забъркало пореден скандал с Русия, правителството се перчи едва ли не като спасител.
Нещо повече.

Докато се прави на света вода ненапита

Борисов явно страда от липса на памет. Защото той лично е запознаван с проблема неведнаж. След големия уличен протест на учените от БАН през май 2010 г. лично той обеща на БАН няколко неща: да й се даде статут на първостепенен разпоредител; да се изплатят 660 хил. лв. за гориво на Ботаническата градина и 1 млн. лв. за най-голямата у нас научна библиотека; да се дадат 2 млн. лв. за реконструкцията на учебния изследователски реактор и още 2 млн. лв. за въпросното извозване на ядреното гориво по правителствено споразумение! Ядец.
А на 19 май тази година не друг, а Бойко Борисов посети ИЯИЯЕ и реактора и този път измисли да се платят чрез АЕЦ "Козлодуй" дължимите на Русия $1,35 млн. Пак тогава той обеща веднага да говори с министъра на здравеопазването - "да дойде и с директора на института да преценят и ако може да се използва реакторът за медицината, да се плати за гориво, защото руснаците ще ни осъдят".
На фона на всичко това на 14 септември МС по предложение на Сергей Игнатов реши, че по сметките на БАН от 2008 г. има едни целеви 1 млн. долара за учредяване на награда "Джон Атанасов", които не са усвоени. Та тоя милион да се пренасочи за част от плащането към Русия, белким Москва се смили да оттегли иска си от съда и да не иска $3,6 млн., колкото е сумата с лихвите. По-несериозно и безхаберно поведение на правителство България не е виждала в новата си история.
 

 

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 321

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 291

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 251

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 236

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ