13 Юли 2025неделя02:03 ч.

Германски фирми не искат ТТИП

В края на октомври петиция срещу готвеното споразумение ще бъде изпратена в Бундестага и Европарламента

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 25

Над хиляда германски компании от малкия и средния бизнес се противопоставиха на подписването на договора за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП), информира вестник "Франкфуртер Рундшау". Зад инициативата, стартирана в средата на септември, стоят петима предприемачи от различни сектори, обединени от убеждението, че планираното споразумение ще донесе преимущества единствено на едрия бизнес.
Повече от 1,2 хил. собственици на фирми са се присъединили към кампанията, насочена към прекратяване на преговорите за подписването на търговския договор между Европейския съюз и Съединените американски щати. Сред тях са GLS Bank и Sarah Wiener, а също и редица предприемачи от Бавария, Баден-Вюртемберг и Северен Рейн-Вестфалия.
Прави впечатление, че по-малките фирми с до десет служители изразяват недоволството и страховете си от ТТИП.
До края на октомври ще бъдат добавени още няколко хиляди подписа, които ще бъдат изпратени в Бундестага и Европейския парламент, казва Мартина Ромелт-Фела, един от инициаторите на кампанията, цитирана от "Франкфуртер Рундшау".
Кампанията критикува основните спорни моменти в планираното споразумение, сред които Механизмът за защита на инвеститорите (ISDS), както липсата на прозрачност при преговорите и активното участие на лобистите на корпоративния интерес.
Представителите на германските фирми се опасяват от понижаването на европейските екологични и социални стандарти при евентуално подписване на ТТИП. Защитата на потребителите също е чувствителна тема в преговорите. "Това, че се провеждат в тайна преговори върху такъв широк кръг от въпроси и евродепутатите дори не знаят какво точно обсъждат, е просто невероятно", възмущава се Ромелт-Фела. По думите й петицията е насочена не само срещу политиците, но и цели да привлече вниманието на малкия и средния бизнес към опасностите, които крие готвеното споразумение.
"Повечето малки фирми няма да се възползват от ТТИП, напротив - регионалните фирми ще бъдат губещи", критикува друг от инициаторите на кампанията - Улрике Зааде.
Споразумение като ТТИП е за сметка на средната класа и това вече е доказано при споразумението за свободна търговия в Северна Америка НАФТА. "Американската средна класа и малкият бизнес в Мексико са големите губещи, НАФТА донесе само на Мексико загуба на 1,9 млн. работни места", критикува Ромелт-Фела.
В същото време неофициалната Европейска гражданска инициатива, стартирала на вчерашния ден - 6 октомври, точно преди година, събра близо 3 млн. и 200 хил. подписа. За да бъде успешна една Европейска гражданска инициатива, тя трябва да събере 1 млн. подписа от най-малко 7 страни членки. Единствените държави, които не са изпълнили своята квота, са Кипър, Литва, Латвия, Естония и Малта.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ