Гешев се измъкна от дебатите в правната комисия в НС
Депутатите ще решават днес как да бъде разследван и отстраняван главният прокурор
/ брой: 6
Иван Гешев ще пропусне днешното заседание на правната комисия, на която ще бъдат обсъждани на първо четене законодателните промени в НПК и Закона за съдебната власт за разследване на главния прокурор и възможностите за неговото отстраняване. Те са внесени от Министерския съвет и депутати от различни парламентарни групи.
Причината Гешев да неглижира заседанието е, че по същото време е на посещение в Турция, където обсъжда борбата с нелегалната миграция. Заедно с него в делегацията участва и завеждащият отдел "Международен" при Върховната касационна прокуратура Цветомир Йосифов. В Анкара Гешев се срещна с министъра на вътрешните работи Сюлейман Сойлу и министъра на правосъдието Бекир Боздаг. Акцент при срещите на българския главен прокурор с турските официални лица е поставен върху общите усилия по противодействие на засиления миграционен натиск в региона и пресичане дейността на трансграничните канали за този вид престъпност.
Законодателните промени и механизмът, които депутатите ще обсъждат, предвижда наказателен съдия от ВКС, от апелативен или окръжен съд, но с ранг на съдия от ВКС, да води разследване срещу главния прокурор или негов заместник, когато има необходимост от това.
Разследващият ще бъде изваждан веднага от списъка на съдиите, предварително одобрен от прокурорската колегия на ВСС, ако е дал изричното си съгласие за това. Влизайки в тази функция, той ще бъде назначаван за прокурор във ВКП.
С одобрените от правителството промени се въвежда и вътрешен прокурорски контрол на действията на разследващия главния прокурор. Контролът ще бъде извършван от друг наказателен съдия от върховния съд, който ще изпълнява длъжността заместник-главен прокурор и ще бъде избиран по същия ред, но само в случай, че срещу главния прокурор има повдигнато обвинение.
Разследващите органи ще са разследващи полицаи, определени със заповед на министъра на вътрешните работи, или разследващи митнически инспектори, определени със заповед на министъра на финансите.
Делата ще са подсъдни като първа инстанция на Софийския градски съд, а отказът от образуване на досъдебно производство ще подлежи на съдебен контрол на две инстанции.
Със съпътстващи изменения на Закона за съдебната власт се предвижда намаляване от 17 на 13 гласа на мнозинството в Пленума на ВСС, необходимо за предсрочното освобождаване или временно отстраняване от длъжност на главния прокурор, както и за неговия избор. Предвижда се такова мнозинство да е необходимо и за избирането на председателите на най-висшите съдебни инстанции у нас, но там ще има и допълнителни изисквания.
В края на миналата година Венецианската комисия одобри пакета от законодателни промени, свързан с отговорността на главния прокурор. Според нея е необходимо разследване, което да не включва само фигурата на главния прокурор.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.