11 Октомври 2024петък04:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Гладът в Америка се увеличава

Продоволствената несигурност е засегнала 40% от хората на или под прага на бедността

/ брой: 176

visibility 2206

Ашли Д. Стивънс

Докато американците в цялата страна съобщават, че се чувстват все по-притиснати от завишените цени на храните, нов взривоопасен доклад на Министерството на земеделието на САЩ разкрива, че около 18 милиона семейства – или 13,5 % от домакинствата в САЩ – са имали проблеми с достъпа до достатъчно храна, което е най-високото ниво на продоволствена несигурност от близо десетилетие.
Това увеличение представлява обезпокоителен скок спрямо 2022 г., когато 12,8% от домакинствата са съобщили за несигурност, и 2021 г., когато този показател е бил малко над 10%.
В доклада се подчертава и друга тревожна реалност: Близо 9% от домакинствата с деца са изпитали продоволствена несигурност, което е повече в сравнение с 2021 г. И макар че децата „обикновено са защитени от нарушените модели на хранене и намаления прием на храна, които са характерни за много ниската продоволствена сигурност“, над 380 000 семейства са преживели дни, в които децата са били гладни, пропускали са хранене или не са се хранили цял ден, защото не е имало достатъчно пари за храна.
В проучването са включени „30 863 домакинства, които представляват представителна извадка от гражданското население на САЩ, наброяващо около 133 милиона домакинства“. Изследователите са попитали по един възрастен респондент от домакинство за ситуация и поведение, които показват несигурност на прехраната през календарната 2023 г., като например невъзможност да си позволи балансирано хранене, намаляване на размера на храната или гладуване поради твърде малко пари за храна. Статусът на продоволствена сигурност на домакинството беше определен въз основа на броя на съобщените състояния на продоволствена несигурност.
В отговор на доклада Ерик Мичъл, президент на Алианса за борба с глада, изрази възмущението си от нарастващата продоволствена криза. „Този ужасяващ доклад показва, че гладът в Америка се увеличава, а не намалява“, казва Мичъл. „Политиците трябва да предприемат незабавни и решителни действия, за да обърнат тези дълбоко обезпокоителни тенденции.“
Мичъл определи настоящата ситуация като „безсъвестна“, като отбеляза, че продоволствената несигурност засяга непропорционално много чернокожите и латиноамериканските домакинства и тези, които живеят в бедност. Освен това домакинствата с един родител, домакинствата, оглавявани от жени, и тези в селските и градските райони на САЩ – за разлика от предградията – изпитват непропорционално високи нива на продоволствена несигурност.
„Данните са ясни: миналата година продоволствената несигурност сред чернокожите и испаноговорящите американци е била над два пъти по-висока от тази сред белите американци и е засегнала близо 40% от хората на или под прага на бедността“, каза Мичъл. „Тези трайни различия отразяват системните икономически и здравни неравенства, които продължават да тормозят страната ни.“
Макар че може да е изкушаващо да отдадем скока на глада единствено на инфлацията на храните, експертите по продоволствена несигурност, сред които Мичъл и Кристъл ФицСимонс, изпълняващ длъжността президент на Центъра за изследване и действие в областта на храните (FRAC), посочват програмите от времето на пандемията, които успешно са подпомогнали решаването на проблема във време на глобални сътресения.
Много от тези програми, които временно увеличиха помощите, позволиха въвеждането на универсално безплатно хранене в училищата и разшириха данъчния кредит за деца, бяха спасителна линия за семействата. Въпреки това много от тези програми изтекоха или бяха отменени, като оставиха домакинствата, участвали в тях, да се борят да свържат двата края.
Това е отразено в данните от новия доклад на Министерството на земеделието на САЩ, който показва, че 47,4 милиона души са живели в домакинства, изпитващи продоволствена несигурност през миналата година, което е с 3,2 милиона повече в сравнение с 2022 г. и с 13,5 милиона повече в сравнение с 2021 г.
Тъй като гладът в САЩ достига най-високите си нива от години насам, защитниците настояват политиците да действат бързо.
„Този доклад трябва да бъде сигнал за събуждане за всеки американец“, заключи Мичъл. „Призоваваме политиците да действат сега, преди още повече семейства да изпаднат в още по-голяма бедност и глад.“

24май.бг
Със съкращения

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 912

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 909

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ