21 Февруари 2026събота23:08 ч.

Гларуси над София

/ брой: 198

автор:Велин Георгиев

visibility 3963

Не е за вярване ли? Но книгата е вече факт. Поетът Христо Милчев и седмата му поетична книга с това заглавие. Тридесет и три стихотворения - кое от кое по-кратко, но - хубаво, поетичен знак, светещ, а първото е дало заглавието на стихосбирката. То е от осем стиха. От него излитат гларусите над София.

Те летят във утрото
под чуждото небе на тоя град
и писъците им са всъщност плач.
Те летят и търсят брегове
с пейзажи сини и безкрайни.
Свят наопаки е тук, сред дни,
където гларусите заживяват
без своето обичано море.


Следващото е озаглавено "Игра на смърт в морето", в което авторът е сред морските вълни като удавник и морето го изхвърля на брега, за да заговори на бургаските поети. "И пак съм тъжен в този град./ Морето и пристанището пак са същите,/ останали без Христо Фотев,/ останали без Петя, останали без другите поети./ И улиците тук, и гларусите пак са същите,/ останали без Христо Фотев,/ останали без Петя, останали без другите поети..." За да ни каже и в този поетичен къс, че "Със стиховете свои, със живота свой,/ със туй, че ще ви има пак,/ е вярното, което мисля днес."
Браво, Христо! Как не ми се ще да подмина нито един от тези 33 поетични бисера, изкристализирали в поетичната ти душа. След "Гларуси над София" и "Игра на смърт в морето", и "Към бургаските поети" следват "Гларусът", "Дървото", "Бургас", "Птицата", "Вечността", "Старото и опустяло лозе", "Ямболски залез", "Софийски залез", "Обагрените къщи на Копривщица", "Панагюрище" и така нататък... до Христовата възраст - 33. Май и в това е закодиран поетичен смисъл, но ще разберем на самото представяне на новата книга на Христо Милчев, което ще бъде на 15 октомври от 18 ч. в "Старинният файтон".
 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ