Гласуването във Франция става задължително?
Франсоа Оланд получи предложение за промяна в законодателството
/ брой: 84
Председателят на френското Национално събрание Клод Бартолон представи на президента Франсоа Оланд редица законодателни инициативи. Сред предвижданите реформи е заложено и задължително отиване до урните в изборния ден, предаде РИА "Новости".
"Смятам, че бихме могли да използваме този подход, да направим гласуването задължително, тъй като демокрацията трябва да бъде подкрепяна. Не знам по-добър начин за укрепване на демокрацията от гласуването", каза Бартолон след среща с държавния глава.
Самият президент на Франция все още не е коментирал предложението.
Задължителното гласуване може да бъде използвано като метод в борбата срещу крайно десния Национален фронт. Заради ниската избирателна активност тази политически формация показа добри резултати на вота за местна власт.
Всъщност във Франция и сега има задължително гласуване, но само за Сенат. Предложението е да се гласува по задължение на избори на всички нива.
Четири страни от ЕС прилагат задължително гласуване: Белгия, Люксембург, Гърция и Кипър, като избирателната активност варира от 53% до 91 процента. Прилагат се и различни системи на стимули и санкции. Заради задължението за гласуване в миналото в Холандия, Австрия и Италия и днес се наблюдават по-високи нагласи за гласуване.
В наши дни гласуването е задължително в 23 държави. Смята се, че първата страна, въвела задължителното гласуване, е Белгия. Станало е през 1892 година. После е въведено в Аржентина и Австралия. Най-много страни със задължително гласуване има в Латинска Америка и Европа. В Азия са две - Тайланд и Сингапур. В момента Австралия е типичен пример за задължително гласуване. Страната въвежда закон за задължителното гласуване през 1922 година. Тогава настава истински шок от ниската избирателна активност, която е... "само" 58 процента. Нормативният акт се приема след парламентарна дискусия, продължила не повече от 90 минути. Около 80 процента от австралийците и днес поддържат задължителното гласуване. В Бразилия пък гласуването е по избор само за неграмотните и за хората над 70 години. В Люксембург гражданите над 65 години също могат да избират дали да гласуват, за останалите е задължително.