10 Юли 2025четвъртък01:56 ч.

Гледам и не вярвам на ушите си

/ брой: 281

автор:Наталия Гергова

visibility 1947

Ако на някого нещо не му изнася, веднага се вкопчва в Конституцията. И си я чете, както на него му се харесва. Вчера производители на вятърна и слънчева енергия протестираха срещу готвената такса върху преференциалните цени на изкупената енергия и я нарекоха противоконституционна - нарушавала "принципа за равенство в условията, при които стопанските субекти извършват стопанската си дейност".
Гледам и не вярвам на ушите си, както казва един колоритен професор. И на най-големите лаици е известно, че цената, на която се изкупува токът от ВЕИ, е в пъти по-висока, отколкото на електроенергията от други източници. Например ток, произведен от фотоволтаици, монтирани на покриви и фасади, се изкупува за 353 лв. за МВтч без ДДС при експлоатационни разходи 36,33 лв., или 10,26%. Останалите компоненти в цената са амортизации - 174,56 лв. (49,32%) и възвръщаемост - 143,08 лв. (40,42%). Или пък да вземем вятърна централа с инсталирана мощност до 1 мегават. Мегаватчас от произведената енергия от такава централа се изкупува за 151,1 лв. без ДДС при 27,94 лв. експлоатационни разходи, 78,60 лв. амортизации и 44,85 лв. възвръщаемост.
А мегаватчас ток от ТЕЦ "Марица изток 2" се изкупува за 63,14 лв.! Токът от АЕЦ "Козлодуй" е оценен на 37,75 лв.! Впрочем, когато се говори за екологична енергия, токът от "Козлодуй" сто на сто е "най-зелен", но не заради това е най-евтин.
Та, да се върнем на Конституцията и равните условия. Да, условията не са равни, защото собствениците на фотоволтаични и вятърни централи са по-равни. Те са привилегировани, ползват преференции, т.е. държавата им е създала по-специални условия, отколкото на другите "стопански субекти". И това не може да продължава до безкрай. Европейският съюз още от миналата година алармира, че преференциите за "зелена" енергия постепенно трябва да изчезнат, тъй като те вдигат прекомерно цената на тока, правят я непосилна и все повече европейци стават енергийно бедни.
Колкото до твърдението на собствениците на ВЕИ, че таксата била един вид национализация и че искали да им отнемат част от инвестициите, това пък направо е смешно. Никой не им ще нито перките, нито панелите, още по-малко държавата.
Още по-смешно е, че се наричат големи инвеститори и работодатели и изтъкват, че 2000 частни фирми осигурявали над 15 000 работни места. Сиреч в една такава централа работят средно по 7 души. Че това си е направо дребен бизнес бе, хора. Да не кажем - семеен. При средни общи разходи за производство на мегаватчас електроенергия 10%, в които влизат и заплатите. А в другите сектори на икономиката държавата дава много по-малки преференции само ако частникът е наел поне 10 работници. И разходите му са много повече от 10%.
Така че, по-добре собствениците на ВЕИ централите да не говорят за свобода, равенство и братство, а да замълчат.
 

Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 124

70% от местните данъци събрани онлайн

автор:Дума

visibility 2542

/ брой: 124

НСИ отчита бум в продажбите на дребно

автор:Дума

visibility 2587

/ брой: 124

ЕП облекчи изискванията към газовите хранилища

автор:Дума

visibility 1895

/ брой: 124

Да мразиш, че и да искаш

visibility 2219

/ брой: 124

Мъжество

автор:Марин Милашки

visibility 2547

/ брой: 124

Имперските злини на САЩ

автор:Дума

visibility 2484

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ