13 Юли 2025неделя21:59 ч.

АИКБ:

Големите фирми да плащат по-високи осигуровки

Минималните прагове да се определят и според развитието на икономическите региони, предлага работодателската организация

/ брой: 215

автор:Светлана Велева

visibility 1743

Минималните осигурителни доходи да се договарят по региони и според икономическата дейност, и големината на предприятието. Такава нова система за определяне на минималните осигурителни прагове (МОД) представиха на пресконференция вчера от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Системата предвижда минималните осигурителни доходи да са обвързани с производителността на труда, да могат да осигуряват стабилност за пенсионната система и да се определят според икономическия регион, обясни председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев. Така например за регионите, които са по-бързо развиващи се, да се прибави 10%, а за тези с ниски доходи МОД да се намали със същия процент. Идеята на АИКБ е системата на този етап да бъде приложена за дейностите, в които все още не е постигнато споразумение за МОД, изтъкна Велев, като уточни, че към момента само за половината икономически дейности е постигнато договаряне на МОД. 
В мотивите си национално представената работодателска организация посочва, че минималните осигурителни доходи в страната в този си вид намаляват заетостта и автоматично увеличават безработицата.
По данни на АИКБ 35,5% от работодателите у нас са на мнение, че минималните осигурителни доходи ограничават и намаляват заетостта в бранша, в който са те, 34,3 считат, че те увеличават безработицата в региона, в която работят, а близо 40 на сто са убедени, че така се увеличава сивият сектор.
Ако изобщо не може да се премахнат сегашните МОД и нямаме смелостта да го направим, то поне нека да усъвършенстваме системата, коментира председателят на АИКБ. Той посочи, че в 7 държави от ЕС няма минимална заплата и в тях безработицата е 50% по-ниска от другите членки. 
За да се приложи новата система, първо трябва да се отчете влиянието на минималните осигурителни доходи върху официалната и неформалната заетост, съществуващите различия между трудовите пазари в регионален план и разликата в икономическите възможности на големи и малки предприятия. На тази база да се въведе диференцирана ставка върху тях, според посочените предложения - по фирми и икономически региони.
В същото време такава система трябва да се уповава на обективни, публично достъпни статистически данни. С предлаганата система работодатели очакват намаляване на неформалната икономика посредством намаляване на стимулите за прилагането на сиви практики. От АИКБ отчетоха, че неформалната икономика у нас през настоящата година е намаляла значително в сравнение с наблюдаваната 2003 г. Икономиката ни обаче продължава да е в стагнация - има нисък растеж, висока безработица и дефлация.
 Ако се приложи новата система, средният МОД за 2015 г. ще нарасне спрямо 2014 г. в интервала 0,55-3,60%. Според Велев формулата може да се прилага и при изчисляването на минималната работна заплата, защото тя се явява минимален осигурителен доход за редица дейности, въпреки че според него е под въпрос дали МРЗ трябва да съществува, или да се въведе минимално часово заплащане.


КНСБ: Това е дискриминация

От КНСБ заявиха, че не приемат предложението на АИКБ минималните осигурителни доходи да са съобразени с големината на предприятията и с различията на основните характеристики на регионалните трудови пазари. Според синдикалистите това би довело до дискриминационно отношение към работниците и служителите, полагащи еднакъв труд в различните предприятия и региони. В съобщението се посочва, че ръководството на КНСБ отдавна е изразило позицията на конфедерацията по този въпрос.


470 лв. е най-ниската минимална заплата в пивоварния сектор

 
Бирената индустрия отново е сред първите, договорили нивата на минималните осигурителни доходи (МОД) за 2015 г. Съюзът на пивоварите в България постигна съгласие със своите социални партньори от КТ "Подкрепа" и КНСБ, съобщават от съюза.
По силата на Браншовия колективен трудов договор (БКТД) в пивоварната индустрия регламентираните ежегодни минимални прагове на доходите по квалификационните групи професии са и минимални заплати.
Квалификационната група "Техници и приложни специалисти" включва 923 заети, или 38% от всички работещи в бирената индустрия. За 2015 г. договорената минимална заплата за тях е 595 лева. Втора по брой е групата "Машинни оператори и монтажници" - 618 заети, или 25% от всички работещи в пивоварната индустрия. За 2015 г. договорената минимална заплата за служителите от тази професионална група е 470 лева. Групата на специалистите обхваща 268 човека (11% от всички заети в сектора), за които съгласно договореностите между социалните партньори стартовото възнаграждение през 2015 г. ще бъде 670 лева. За квалифицираните работници, които са общо 168 човека, респективно 7% от всички служители в бирената индустрия, е договорена 495 лева минимална заплата.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ