11 Март 2026сряда11:13 ч.

Снимка БТА

Гръцките фермери блокираха Кулата

Част от протестиращите отказаха да се срещнат с премиера Мицотакис

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 20955

Протестиращите гръцки фермери затвориха граничния пункт "Кулата-Промахон" за камиони, съобщи БНТ. Затворена е и границата със Северна Македония. Положението ще остане такова за неопределено време.
Александър Стамболийски от Съюза на транспортните работници заяви, че загубите за бранша вече възлизат на повече от 30 млн. евро. Той посочи, че ако блокадите и заплахите от страна на гръцките му колеги не спрат, водачи на камиони също ще блокират преминаването на превозни средства от българска страна.
Част от гръцките земеделци трябваше да се срещнат вчера с премиера Кириакос Мицотакис. Общогръцкият комитет и други влиятелни фермерски организации в страната отказаха да участват в разговорите. Министър-председателят трябваше да проведе два разговора - от 13 и от 15 часа. До редакционното приключване на броя все още не бяха известни резултатите от срещите.
Основен повод за недоволството на фермерите в южната ни съседка е забавянето в изплащането на земеделските субсидии заради корупционния скандал в агенцията по плащанията ОПЕКЕПЕ. Сред исканията им обаче има и такива като минимални гарантирани цени, допълнителни облекчения за цените на електроенергията и горивата и др. Те се противопоставиха и на сключването на споразумението за свободна търговия между ЕС и южноамериканския търговски блок Меркосур.
Френски фермери блокираха вчера Париж с 500 трактора за втори път в рамките на седмица. Те протестират срещу търговското споразумение между ЕС и страните от Меркосур. Според тях договорът застрашава местното земеделие, тъй като създава нелоялна конкуренция с по-евтини вносни продукти от Южна Америка.
Документът трябва да бъде подписан на 17 януари в Парагвай.

Петролът тръгна към 120 долара за барел

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 44

Присъединяването към еврозоната приключи

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 44

Зам.-директорът на НКЖИ подаде оставка

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 44

Новият лидер на Иран пак е Хаменей

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 44

Призив в ЕС за реформа на външната политика

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 44

Украинец избяга със самолет в Румъния

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 44

Накратко

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 44

Страх от истината

автор:Ина Михайлова

visibility 930

/ брой: 44

Войната в Залива чупи световната енергетика

visibility 924

/ брой: 44

Как да знаем кой е енергийно беден?

автор:Евгения Младенова

visibility 886

/ брой: 44

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ