02 Май 2024четвъртък22:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борис Цветков:

Грешни приоритети и кражби оставиха хиляди деца извън забавачките

Столичната община спестява пари от издръжка на децата, като не строи нови детски градини, казва общинският съветник от БСП

/ брой: 235

автор:Деси Велева

visibility 1044

БОРИС ЦВЕТКОВ е роден на 25 ноември 1973 г. в София. Завършил е НПМГ и информатика в Софийския университет. Има специализация "Политически мениджмънт" в НБУ и Българско училище за политика. В момента е общински съветник от БСП. Член на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие и на комисията по стопанска политика и общинска собственост.


Цитати:
"Столичната община трябваше първо да започне ударно строеж на нови сгради за детски градини, вместо да ремонтира старите"
"Неприетите деца от наборите 2008-2011 г. са над 13 000
"


 - Г-н Цветков, новата учебна година в детските заведения започна. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова често реже ленти на нови сгради или помещения. Какво е действителното положение с приема и недостига на места в момента?
- Въпреки шумните усилия и хилядите изявления от страна на Столичната община проблемът с приема на деца в детските градини не е решен. Неприетите само от четирите набора - от 2008 до 2011 г., по данни на самата община, са над 13 000. Като се добавят и другите два набора със задължителна предучилищна подготовка, недостигът става над 15 000 места. Тук се изключват много други деца, които изобщо не са кандидатствали и така не влизат в статистиката.
Въпреки управленския приоритет на Фандъкова и на ГЕРБ до 2011 г. проблемът да бъде решен, тя вече спря да го коментира. Миналата година направи много усилия да намали чакащите деца за първа група под 2000, но тази есен те пак са над 3100.
- От общината обаче са категорични, че образованието е приоритет и непрекъснато се хвалят с откриване на нови сгради, площадки в дворове или отделни групи.
- По данни на самата кметица през последните няколко години са дадени 268 млн. лв. за строеж на градини и подобряване на базата в образованието. Въпреки това проблемите не са преодолени, според мен, заради сбъркана концепция, грешни приоритети, далавери и кражби. Първо трябваше да се започне ударен строеж на нови сгради за детски градини с цел да се обхванат хилядите чакащи деца. Втората задача трябваше да е да се търсят варианти за подновяване на материалната база в "старите" градини. Но за администрацията приоритет се оказа, че е било подобряването на базата на съществуващите сгради, което е неефективно на фона на хилядите неприети деца. Имам съмнения, че по този начин са спестявани пари за издръжка на останалите извън системата малчугани. За всяко неприето дете общината си е спестявала по 180-200 лв. месечно за издръжка от бюджета си, който се пълни и от родителите на тези деца. Страшно е да си помисля, че това е аргумент да не се строят нови градини. И сега директорки имат подходящи помещения да открият нови групи, пращат молби и писма до администрацията, но не им се отговаря или им се пречи да разширят базата си.
Не мога да не спомена като причина за лошия резултат в обхвата на децата и първите официални доклади със заключения за нарушения, извършвани от бивши районни кметове на ГЕРБ. Част от тях са свързани със строежа на нови и ремонт на съществуващи детски градини. Кметът на "Младост" четири години ни управлява, но едва сега решиха да го хванат в нарушения. Излезе подобен доклад и за кмета на ГЕРБ на "Триадица". От документите става ясно, че са сключвани договори за строеж или ремонт без задължителната обществена поръчка. Ако пък е имало процедури, то е избирана най-високата оферта. Фактурирани са дейности, които изобщо не са извършвани. Това са нарушения за десетки милиони левове. Подозирам, че и в други райони ще се открият нарушения, но все още има политически чадър, защото кметовете са районни активисти на ГЕРБ.
Ето къде са изтичали парите. Имало е средства и с тях е могло да се направят 60 детски градини с по 200 места в районите с най-голям дефицит. Вместо това са направени съвсем малко сгради със съмнително качество. Градината в с. Бусманци например протече на 6-ия месец след откриването й. Питам Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова ще върнат ли лентичката? Искам да знам коя е фирмата изпълнител и защо за нейна сметка не се оправя течът.
- Какво прави всъщност общината, за да осигури терени за нови градини най-вече в централните градски части, където проблемът е най-наболял?
- Мога да припомня случая с четирите имота на общинското дружество "Софийски имоти", които ни се хвърлиха като прах в очите. От общината обявиха, че вадят имотите от капитала му, за да се строят градини. Към момента не са предприети никакви действия за изпълнение на това решение, нито има градоустройствени процедури за преотреждането на терените.
Миналата седмица се появи доклад от кмета на район "Оборище" за изтекли оценки за наеми, които общината плаща на частни лица или фирми, за да използва две сгради за детски градини. В единия случай общината притежава една трета от собствеността, останалите две трети са върнати на частни лица. Те предлагат да се актуализира наемът, който е около 10 000 лв., или да продадат частите си на общината срещу 5 млн. лв. Сега администрацията трябва да прецени кое е по-изгодно. Дефицитът в района е много голям и дума не може да става да се загубят и тези места.
В същия този район вече седма година не се строи детска градина, планирана в програмата за справяне с проблема на Фандъкова. На терена има стара постройка на общинското дружество "Озеленяване", което не иска да я събори. Вкарах доклад по въпроса, който бе бавен три месеца по комисии и през пролетта в крайна сметка бе решено в едномесечен срок от приемането на решението за строеж на общинска градина в "Оборище" теренът да бъде изваден от капитала на дружеството. В двумесечен срок трябваше да се събори опасната сграда. Сега се оказва, че месеци наред има спор кой да бутне бараката - "Озеленяване" или районната администрация, и всеки чака другия. Така това лято се изпусна моментът за строеж, на фона на ежемесечното плащане на огромни суми за наем. Това е, меко казано, безстопанствено отношение, което е показателно как в един район всички виждат проблема и администрацията не е в състояние да се справи. Има общо 5-6 градини в центъра на София, за които общината плаща високи суми. В същото време през последните години с лека ръка без мисъл са продавани общински имоти.
- На този фон на остър недостиг има ли все още в София общински сгради на детски градини или училища, които се дават под наем на външни лица?
- За съжаление поне в 7-8 детски градини в София, някои от които цели сгради, има външни наематели. Най-характерният случай е в район "Изгрев", чиято администрация ползва цяла сграда и двор на детска градина. Махната е оградата и е направен шадраван с пейки. А това е район с над 800 чакащи деца.
Вторият фрапиращ случай е за данъчната служба в "Младост 1". Служители на НАП бяха настанени в удобно разположената сграда на общинска детска градина. След настоявания от БСП и писма до НАП администрацията си намери друго място и се премести. Какво обаче направи общината? Вместо да вложи минимални средства и да възстанови детската градина, тя направи луксозен ремонт и настани общинско предприятие и социални служби.
Продължава използването на сгради и дворове на детски градини в "Люлин 6", "Младост" и "Сердика" от частните училища и градини "Ерих Кестнер", ЕСПА и "Веда", въпреки много чакащи деца в районите. За тях се прилага двоен стандарт, тъй като много други частни образователни структури бяха изгонени. На всичкото отгоре наемите, които плащат на общината, са символични. В същото време те нямат полза да инвестират в сградите, да им правят ремонти, топлоизолация или да поправят покривите например, защото са там временно. Простата сметка при освободените сгради показва, че за 5 години общината е получила по 150 лв. наем на месец, или 9000 лв. за този период. А когато фирмите освободят помещенията, на общината й трябват десетки хиляди левове за ремонта им.
- Има ли недостиг на места за петгодишни деца, за които предучилищната подготовка е задължителна?
- Истината е, че не са осигурени места за над 400 деца тази есен. Бройката за следващата година е 1600. От СО в отговор на дефицита предлагат полудневни групи в училища, които отказват родителите и те не записват децата си. Така че и там проблемът не е решен на практика, както твърдят от общината.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ