18 Септември 2025четвъртък17:04 ч.

Хиляди цивилни бягат от Северна Сирия

автор:Дума

visibility 170

Турската офанзива в Северна Сирия е довела до масово бягство на хиляди цивилни. Огромна група хора са напуснали град Тал Абаяд, който се намира от сирийската страна на границата точно срещу турския град Акчакале, разказва очевидец, цитиран от австрийския вестник Дер Щандарт. Хиляди са избягали и от град Рас ал Айн, също разположен на границата. По данни на Сирийските демократични сили (СДС), най-малко петима цивилни са били убити при въздушни атаки на турците, а десетки хора са ранени.
Кюрдските бойци са унищожили четири турски танка близо до Тал Абаяд, предава TACC, като се позовава на изявление на организацията, цитирано от местни медии. Според СДС са убити петима турски войници. Телата им не са предадени на военните на Анкара.
Според кюрдските източници по време на бомбардировките и обстрелите, проведени от турски войски, седем кюрдски бойци са били убити, а ранени са били 16.
Според Турция, целта на военната операция е да се създаде буферна зона в Северна Сирия, която трябва да се превърне в защитен пояс за турската граница и където, според плана на Анкара, сирийските бежанци ще могат да се върнат от Турция. Сирийската държавна агенция SANA определи операцията като агресия, международната общност осъди действията на Анкара. Великобритания, Германия, Белгия и Франция поискаха извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, припомня Фокус.
По-рано военното министерство на Турция съобщи, че армията й е поразила общо 181 мишени. Атаките са били насочени главно срещу кюрдската милиция „Народни отряди за самоотбрана“, която е класифицирана от Турция като терористична организация.
По-рано турските военновъздушни сили извършиха нападения, а по-късно техни войски атакуваха 20 защитни линии на кюрдските формирования в Североизточна Сирия.
Според местни медии, агресивните действия на турските войски са довели до срива на водната кула в един от ударените градове.
Местните власти заявиха, че екипите за ремонт спешно са изпратени на мястото на съоръжението, което доставя питейна вода на 2 млн. жители. Според информацията са нанесени сериозни щети и на местния язовир.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 494

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 562

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 477

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ