29 Март 2024петък08:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Маргарита Котева:

Хосписите - само за онкоболни в терминален стадий

Нуждаещите се от медико-социална подкрепа в домашни условия надвишават стотици пъти това, което предлагаме като ресурс, твърди управителката на хоспис "Червен кръст"

/ брой: 12

автор:Ева Костова

visibility 6228

Родена в София през 1975 г. Завършила  гимназия с изучаване на чужди езици. Има бакалавърска степен на медицинска сестра с общ профил, а в МУ - София, става бакалавър с две специалности - ръководител на здравни грижи и преподавател в медицински колеж. Завършва  магистратура по мениджмънт на здравните грижи, има допълнителна квалификация по анестезиология и реанимация, управление на персонала. Работила е в здравни заведения като редова и старша сестра и като директор здравни дейности в частен здравен осигурителен фонд. В БЧК е от 2007 г. като главен експерт, управител на хоспис "Червен кръст", ръководител на сектор домашни грижи в организацията. Координатор е на проект "Домашни грижи за независим достоен живот", финансиран от ЕС.
Владее испански, руски и английски. Майка на един син.   

 
Има различни модели, но винаги някой трябва да плаща и това не е непременно самият клиент.
Над 2000 души с онкозаболяване годишно умират в адски мъки в домовете си.


- ДУМА започна темата за хосписите, които вече се търсят от българина, макар че цените в тях са непосилни за много хора днес.
- Добре е, че вестникът ви писа за хосписите, тъй като не само темата е актуална, а и защото  това е проблем за цялата държава и за обществото. Напипали сте един вид точното място и болезнената тема, която винаги би могла да бъде продължена.
- С ваша помощ - да продължим. Млада сте, но имате дългогодишен опит в тази сфера.
- Да, аз дори съм защитила магистърската си степен в Медицинския университет с дипломна работа на тема "Мениджмънт на хосписните грижи". Така че точно тази област ми е и професионална слабост.
- Хосписите обаче са пред изчезване, много от тях вече не работят като хосписи и от 400 общо в страната останаха да действат едва 30. Защо? Някой ги закрива съзнателно, или те се закриват сами поради липса на средства за оцеляване?
- Тъй като законодателството в областта на хосписите претърпя много промени, все още има неща, които трябва да се адаптират спрямо условията в България. Допреди време те бяха на регистрационен режим към регионалните центрове по здравеопазване по Закона за лечебните заведения. След промените в този закон хосписите вече са на разрешителен режим към МЗ. Преди година беше променен и предметът на дейност на хосписите като такива, като промяната сви изключително много целевата група, т.е. обслужвания контингент. Като целева група останаха само онкологично болни в терминален стадий, т.е. хората, за които се полагат палиативни грижи. Другата промяна се отнася до това, че тези грижи вече не могат да бъдат извършвани в домашни условия.
- А само в хосписи?
- Само в стационар. В предната формулировка се даваше възможност тези грижи да се извършват както в стационарни, така и в домашни условия, а сега само и единствено в стационар. Което пък извежда проблема, че всъщност такива стационари има изключително малко, има много изисквания, за да съществуват в този вид. Затова и настоящият министър се ангажира с този въпрос, създаде работни групи, които обсъждаха през м.г. да се създадат хосписи към всяка една болница, т.е. те да са като минихосписи с минимум 5 легла. Всички нуждаещи, които се изписват след свършване на клиничната пътека, фактически да остават в лечебното заведение.
- Да, но засега това е само пожелание...
- Засега това е една добра идея, която се обсъжда и то с цел да може да се получи финансиране от здравната каса, тъй като до края на м.г. такава възможност не съществуваше за хосписите. Сега, доколкото знам, от 1 януари с една промяна в Наредба 40, която бе обнародвана през декември м.г., би трябвало касата да започне да заплаща част от средствата за тази цел.
- Но на практика няма такова нещо.
- Касата в момента започва да сключва договори. Аз не зная наистина дали ще има такова финансиране или няма да има. Другото в тази наредба, което е много важно, че до момента по Закона за здравното осигуряване се даваше възможност само и единствено болници да сключват договори със здравната каса, т.е. хосписът като лечебно заведение, което обаче не е болница, нямаше право да се финансира. С тази промяна в момента се дава възможност да сключват договори с касата и такива хосписи. Друг е въпросът, че поради всички тези промени и поради това, че хосписите до момента трябваше да се самоиздържат, от бум на регистрациите им в цялата страна примерно преди 5-6 години, в момента, по данни на МЗ, останаха да действат 19 в София, 8 във Варна, 2 в Пловдив и още няколко на други места, със средна цена между 30 и 50 лв.
- На ден?
- Да. Без консумативи, лекарства, памперси и т.н. Те не влизат в тази цена. А пък нуждата е изключително голяма. Статистиката показва, че примерно над 2000 души годишно с онкозаболявания умират в адски мъки в домовете си. Тоест нуждата от един такъв тип лечебни заведения, от такава грижа, е огромна. Казвам в домовете си, защото никоя от болниците не желае в терминален стадий да ги приема, тъй като предната клинична пътека, която беше за палиативни грижи, като стойност е много по-ниска от стойността на тяхното лечение там и поддръжка. Така че те затова не искаха да ги приемат хората. А същевременно един онкоболен няма възможност в повечето случаи да си плаща, дори да не е онкоболен, няма възможност да си плаща тези суми в хосписите и затова са обречени на непосилни мъки. Има и много хора с други заболявания - хронични, инвалидизиращи, тежки, които също имат нужда от грижи.
- Тогава какво правят хората?
- В момента министерството е фокусирано само и единствено към палиативните грижи, и то за онкоболни, като дори все още не е дефинирало какво точно стои под термина палеативни грижи. Аз специално не мога да кажа кога на един човек му остават точно 6 месеца до края на живота. И ако случайно този човек преживее тези 6 месеца, той няма право пак на тази клинична пътека - палеативни грижи, защото той е преживял вече. В смисъл, че в рамките на една година има право само веднъж. Тоест все още има много какво да се работи в тази посока. В стационар наистина се прилагат палиативни грижи тогава, когато хората имат нужда от по-високоспециализирано обслужване, имам предвид апаратура и т.н. Но дори в световен мащаб е доказано, че икономически много по-ефективно и ефикасно е грижата в домашни условия за тези хора и също така и от психологическа гледна точка това за тях е по-добрият вариант, тъй като те остават в собствената, в естествената си среда. Престой в тежко състояние в едно лечебно заведение, е депресиращ.
- Вие сте специалист в тази област, ръководите сектор "Домашни грижи" в Българския Червен кръст, който е пионер в предоставянето на този тип грижи в домашни условия.
- С първия пилотен проект още през 2003 г., финансиран от Швейцарския Червен кръст, се въведе модел на такова интегрирано предоставяне на медико-социални грижи в домашни условия.
- Какво значи това, какво предлагате, какво ползват болните?
- Това означава, че квалифицирани специалисти в областта на домашните грижи, говоря за домашни помощници, които са обучени по специални програми за грижи в дома, и медицински сестри, които също са обучени за работа в домашни условия, предоставят съответно комплексни грижи според индивидуалното състояние на нуждаещите се.
- Много ли са нуждаещите се?
- Много. БЧК през годините създаде 8 центъра в различни градове на страната, винаги с чуждо финансиране, тъй като държавата не покрива такива услуги. Със съществуването си тези центрове многократно са ни доказали, че всъщност това, което предоставяме ние като грижи, е нещо минимално на фона на търсенето. Капацитетът в тези центрове е определен, а желаещите да бъдат обслужвани, тези, които търсят такава медико-социална подкрепа в домашни условия, надвишават стотици пъти това, което можем да предложим като ресурс и работна ръка.
- А заплаща ли се тази услуга?
- По време на реализирането на всички тези проекти услугите не са се заплащали, тъй като донорите даваха заплати на персонала и хората получаваха грижите безплатно. Време е държавата да помисли как в съчетание двете министерства - социално и здравно, може би и общините да поемат, ако не цялата, то поне частично издръжката.
- Обмисля ли се този вариант?
- Обмисля се такъв вариант, включително може би и с някакво участие на самите хора, те да получават този тип грижи. Доказано е, че лечението в домашни условия е много по-евтино, отколкото в лечебно заведение, то дава възможност на близките на болния да работят. Иначе близките, ако се ангажират по цял ден, постоянно, трябва да се  откъснат от работа, да нямат доходи.
- И тогава вече излиза много скъпо...
- Поради тази причина ние сме се насочили в разработването и поддържането на домашните грижи.
- А как стоят нещата в медико-социалните домове?
- Те не са като хосписи, не приемат тежко болни. Старческите домове също пък са ангажирани само със здрави възрастни хора, които могат да се самообслужват напълно. Всъщност проблемът е там, че клиничните пътеки са изключително късички и остава дупка, след като изпишат някого от лечебното заведение, не говоря само за онкоболни. Кой ще се ангажира примерно с последващи превръзки, ако човек е опериран, до пълното му излекуване. Опитваме се да запълним тази празнина. А в медико-социалните домове аз наистина не знам какво се случва. Най-вероятно и там ще има извеждане, така както се деиституциализират детските домове. Защото те са ни риба, ни рак.
- А детски градини за възрастни ще има ли скоро?
- Аз не бих ги нарекла детски градини за възрастни. Макар че някои намират прилики в детската и старческата възраст... Не мисля, че самото название "детска градина за възрастни" е удачно.
- Става дума за временен престой на възрастни хора, които имат проблем.
- Да, това са нещо като дневни стационари. Но така или иначе дневният стационар би могъл да се ползва, това е лично мое мнение, по-скоро за поддържането на социалните контакти между самите възрастни хора, т.е. това да е някакъв аналог на бившите клуб на пенсионера и т.н.
- Където може би се оказва и медицинска помощ?
- Ние се занимаваме с хора, които имат освен социални проблеми имат и здравословни. Примерно един център "Домашни грижи" може в това студено и хлъзгаво време да спести на възрастния човек отиването до личния лекар за мерене на кръвно, захарен профил, или други по-рутинни медицински неща, за които той ще загуби сума време, за да ходи, да седи пред кабинета. За това говорим. Има различни модели, но в крайна сметка винаги в тях е намесена институция, която плаща - дали ще е нещо от типа на здравната каса, дали ще е община, дали ще е министерство, винаги тези неща се заплащат. От чуждия опит знам, че това не е самият клиент.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ