11 Юли 2025петък16:50 ч.

Палитра

Христо Йотов и Григор Мицев в обща изложба

Необикновен спектакъл от "Имагинерни изрази" очакват почитателите в галерия "Папийон"

/ брой: 157

автор:Надежда Ушева

visibility 2433

Арт галерия "Папийон" представя необикновен спектакъл, насочен към две основни човешки сетива, с изложбата "Имагинерни изрази" до 4 септември в салона на ул. "Драгоман" 12 във Варна. Героите са двама автори, обичащи сюрреалния подход, с изключително богато въображение, драматургичен талант и фина естетика - Христо Йотов, обичан от много колекционери и почитатели от няколко континента, и Григор Мицев - признат скулптор във и извън страната.

Впечатляващите сюжети на двамата са с обща посока на изразност, но в различни жанрове. Те се отличават с елегантно чувство за хумор и завладяващи философски разкази с разпознаваема стилистика, всеки майстор в своята форма на творчество, и двамата - очаквани от колекционери и ценителите на съвременното изкуство.

Безкрайното въображение, творческа смелост и дързост, както и закодираният подтекст, прикрит в привидно разпознаваеми фигури и форми, е това, което обединява художниците. И ако картините на Йотов ни потапят, дори магнетично привличат в имагинерното поле на прозорливата мисъл на художника, то скулптурите на Мицев завладяват с перфектния баланс на модерно и класическо, на реалистична форма в неочаквана композиция. И при двамата автори героите са носители на имагинерни изрази, някои прикрити зад маски, други изразяващи чисти откровени силни емоции.

Григор Мицев e скулптор с отношение и усет към съвременния израз и тенденции в скулптурата, но със силно отличителен почерк, чувство за хумор и философски подтекст. За изложбата подготвя 6 скулптури, с нови сюжети и търсения за автора, но категорично грабващи вниманието и мисълта на зрителя. Целият цикъл е изпълнен в бронз, тониран в съвременни патини и успешно комбиниран, следвайки тенденцията в последните години с устойчива на времето смола. Фигурите са в по-голям мащаб и разкриват вълненията на Човека в решаването на проблеми в широк спектър, сред които "Преодоляване на гравитацията в домашни условия" до философски размисли по време на "Разходка с Mr. Rene Magritte" и задълбочени парадоксално-мисловни експерименти като "Котките на Шрьодингер".

Експозицията включва най-новите творби и на Христо Йотов - колекция от 13 майсторски живописни платна. 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ