02 Май 2024четвъртък03:36 ч.

И Барселона аут за Купата на Краля

visibility 425

Часове след като Реал М отпадна на 1/4-финал в турнира за Купата на Краля след домакинска загуба от Реал Сосиедад с 3:4, битките безславно напусна и рекордьорът по трофеи Барселона. "Блаугранас+ отпаднаха след загуба с 0:1 от Атлетик Билбао на “Сан Мамес”. Иняки Уилиямс отбеляза в 93-ата минута, но останаха съмнения дали това не беше автогол на Серхио Бускетс. Битките за Ла Копа продължават на полуфиналите Атлетик Билбао, Реал Сосиедад, Мирандес и Гранада.
Новият наставник на Барса Кике Сетиен остави Антоан Гризман на скамейката и заложи на Лионел Меси като “фалшива деветка”, подпомаган от Сержи Роберто и младия Ансу Фати. Иван Ракитич и Френки де Йонг получиха роли до Серхио Бускетс.
Гайска Гаритано пък реши да използва схема с трима бранители и да насити халфовата линия. В центъра на атака очаквано беше поставен бързакът Иняки Уилиямс.
Първата възможност се отвори пред Ансу Фати (5). Тогава Лионел Меси премина между трима и подаде към 17-годишния съотборник, който стреля от 10 м, пращайки топката около 2 метра встрани. Унай Нунес (7) спаси пред голлинията след атрактивно изпълнение на Фати, при което голът изглеждаше сигурен. В 10-ата минута пък домакините вкараха гол, но от явна засада.
След първоначалния натиск на каталунците последва много висока преса на “лъвовете”. “Блаугранас” бяха пресирани яростно и се задъхваха при изнасянето на топката, която се разиграваше около наказателното им поле и опитите им за изнасяне напред често бяха обречени. Марк-Андре тер Стеген сбърка подаване, подарявайки топката за Раул Гарсия, во той не намери целта. В края на полувремето Меси получи удобна възможност от пряк свободен удар, но не успя да преодолее стената.
В 56-ата минута Лео Меси подаде брилянтно към Френки де Йонг, който беше пресрещнат от вратаря Унай Симон и падна симулативно, за което бе санкциониран с жълт картон. Минута по-късно Сетиен извади Фати и пусна Гризман.
В 60-ата стражът на баските изпусна топката пред голлинията си и имаше късмет, но Иван Ракитич не успя да реагира преди Нунес. В 64-ата Дани Гарсия избута Де Йонг в гърба, но това не даде основания на съдията да назначи дузпа. След 3 минути гостите от "Камп Ноу" създадоха ново много добро положение, отново отляво. Френки де Йонг получи топката на чудесна позиция за отклоняване към вратата, но беше блокиран.
Минута по-късно Иняки Уилиямс шутира, но Жерард Пике избра добра позиция и отклони в корнер. В 70-ата Сержи Роберто получи хубаво подаване отдясно, напредна и много хитро видя Гризман. Френският нападател хубаво се изтегли назад и си изработи отлична голова възможност и стреля мигновено, но в тялото на вратаря.
В 88-ата Артур даде брилянтно извеждащо подаване към Меси. Аржентинецът стреля без забавяне, но вратарят изби с крак. Минута по-късно топката беше центрирана към далечната греда, където оставеният сам Иняки Уилиямс не я намери добре от въздуха. В 93-ата минута резервата Ибай Гомес центрира отдясно, Иняки и Бускетс скочиха за висока топка,  тя отскочи към далечния ъгъл и вратарят Тер Стеген не се ориентира и не реагира на коварния й полет.
Меси записа своя мач №75 в турнира и се изравни на върга с легендата Хосеп Самантиер, който на 9 юни 1932 г. играе последния си, 75–и  мач в турнира, по ирония на съдбата отново срещу Отлетик Б, и завършил също със загуба с 0:1 за Барса.