И ЦСКА-Сф влезе в групите на Лига Европа

"Червените" обърнаха Базел в Швейцария

/ брой: 187

visibility 887

ЦСКА-Сф също влезе в групите на Лига Европа. Така този сезон България ще има два отбора в същинската фаза на втория по сила турнир на континента, след като минути по-рано днес и Лудогорец се добра до мачовете на истината. В плейофа "червените" обърнаха домакина Базел с 3:1. На "Санкт Якоб Парк" Артур Кабрал (54) изведе суперфаворита след точно изпълнена дузпа, но играчите на Стамен Белчев стигнаха до пълния обрат. Португалецът Тиаго Родригес (72 и 88) заби два гола, а в шестата минута на добавеното време при оголена защита столичани атакуваха. Тиаго подаде на Ахмед Ахмедов, който отприщи радостта на "червена" България.
Иначе Базел създаде първата опасност в мача в 12-ата минута. Афимико Пулулу комбинира с Валентин Щокер, който подаде към Артур Кабрал, а той с пас зад гърба на капитана Валентин Антов изведе Фабиан Фрай сам срещу Бусато, но ударът му бе неточен и топката премина над напречната греда в аут.
Първият точен удар в мача бе в 13-ата минута в очертанията на вратата на Базел. Жеферсон комбинира с Али Соу, който отправи хубав удар от дистанция, но Джордже Николич плонжира и спаси.
ЦСКА-Сф направи много сериозен пропуск в 25-ата минута. Пулулу не игра концентрирано с глава и подари топката на Георги Йомов, който напредна, бе сам срещу Николич, но ударът му бе слаб и вратарят на Базел спаси без проблеми.
Базел пропусна много добра възможност да поведе в резултата в 38-ата минута. Артур Кабрал с едно докосване изведе Рики ван Волфсвинкел на отлична позиция сам срещу Бусато в наказателното поле на ЦСКА, но неговият удар от въздуха бе изключително неточен в аут. Валентин Щокер нанесе тежък удар от дистанция в 41-ата минута, но Густаво Бусато плонжира и успя да избие.
Силвен Видмер направи много добър пробив по десния фланг в 53-ата минута. Той прокара топката между краката на Брадли Мазику, нахлу в наказателното поле на гостите, след което подаде към Афимико Пулулу, който бе фаулиран от Валентин Антов в наказателното поле. Съдията Кружляк свири дузпа в полза на домакините.
Базел поведе с 1:0 в 54-ата минута, след като Артур Кабрал реализира хладнокръвно от бялата точка, пращайки топката в левия ъгъл на Густаво Бусато. След това Жеферсон стреля от пряк свободен удар в 57-ата минута, но Джордже Николич спаси без проблеми. Николич веднага подхвана контраатака за Базел, пращайки топката в предни позиции към Валентин Щокер, който влезе в единоборство с Валентин Антов и падна, претендирайки за дузпа, но ситуацията бе подмината. Енрике Рафаел направи добър пробив в 60-ата минута, след което подаде към Санкаре, който стреля от трудна позиция в аут.
ЦСКА-Сф успя да изравни резултата в 72-ата минута. Тиаго Родригес се измъкна между Щокер и Кабрал, след което с удар пред дъгата на наказателното поле на Базел вкара топката в долния десен ъгъл на вратата на Джордже Николич. Пак Тиаго обърна нещата, след като отбеляза втори гол в 88-ата минута. Той стреля от фаул от границата на наказателното поле на Базел, топката рикошира в Алдерете и Ван Волфсвинкел и влетя във вратата на Николич. А в добавеното време Ахмедов просто уби интригата.
Направи впечатление физическата подготовка на ЦСКА-Сф. В последните 30 мин. гостите тотално превъзхождаха съперника. който има по 8 участия в групите на Шампионската лига и Лига Европа.

Базел - ЦСКА-Сф 1:3
1:0 Артур Кабрал 54-дузпа
1:1 Тиаго Родригес 72
1:2 Тиаго Родригес 88
1:3 Ахмед Ахмедов 90+6

Базел: 1. Джордже Николич – 5. Силвен Видмер, 4. Ерай Джомерт, 6. Омар Алдерете, 72. Андреа Падула – 14. Валентин Щокер (к) (90+1' - 26. Алдо Калулу), 22. Оржес Бунжаку (90+1' - 10. Самуеле Кампо), 20. Фабиан Фрай, 11. Афимико Пулулу – 98. Артур Кабрал (77' - 30. Едон Жегрова), 9. Рики ван Волфсвинкел
Резерви: 13. Хайнц Линдер, 15. Блас Риверос, 21. Яспер Ван дер Верф, 76. Албиан Хайдари
Старши треньор: Чириако Сфорца
ЦСКА-Сф: 1. Густаво Бусато – 28. Пламен Гълъбов, 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 18. Брадли Мазику – 3. Жеферсон (59' - 20. Тиаго Родригес), 21. Амос Юга – 30. Георги Йомов, 13. Юнус Санкаре (90+1' - 23. Ахмед Ахмедов), 14. Жул Кейта (59' - 7. Енрике Рафаел) – 22. Али Соу