29 Март 2024петък15:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Марко Марков:

Идеята за Велика Албания не е мит

Брюксел не реагира адекватно на агресивния и провокативен великоалбански национализъм, смята бившият ни посланик в Тирана, Белград и Сараево

/ брой: 283

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1878

- 100-годишнината на албанската независимост беше тържествено отбелязана от македонската албанска партия ДСИ. Цяла Македония бе окичена с албански знамена. Според ДСИ тези тържества трябваше да символизират помиряването между македонците и албанците в страната. Не смятате ли, че това всъщност предизвика ново радикализиране на отношенията вътре в Македония?
- Реакциите в съседна Македония и обществените настроения във връзка с големите тържества в Скопие по повод 100-годишнината от независимостта на Албания, където главни оратори бяха албанският премиер Сали Бериша и косовският му колега Хашим Тачи, показват, че е налице ново радикализиране на междунационалните отношения в страната. Самото избиране на Скопие за център на тържествата е предизвикателство и провокация към съседите на Албания - Македония, Сърбия, Черна гора, Гърция. То е предизвикателство и към България като държава членка на Европейския съюз, от която зависи евроинтеграцията и на Албания, и на Косово, и на Македония. Бериша и колегата му от самопровъзгласилата независимостта си нова албанска държава Косово издигнаха известния отдавна девиз за национално обединение на всички албанци (при други случаи "на земите, населени с албанци"), този път "осъвременен" със споменаването на ЕС като рамка на това албанско единение. Идеята за Велика Албания не е мит от края на XIX и началото на XX век, а е константна задача пред всички албански политици, станала актуална особено сега, след появата на втора албанска държава Косово на територията на Сърбия. Нека припомним, че директорът на Института за регионални изследвания в Тирана и съветник на трима албански премиери Кочо Данай още през 2010 година предвиждаше, че до 2013 година по мирен път ще се формира нова албанска държава, обединяваща всички албански територии.
- Докато Македония воюва с нас, врагът дебне от друг ъгъл - албанците са превзели голяма част от територията й...
- Докато във войната против България и българщината в самата Македония властите в Скопие са впрегнали античността, средновековието, холокоста и открития грабеж на българското културно-историческо наследство, съпроводени със засилващ се терор и насилие над всички, които пазят българското си национално съзнание, "албанският фактор" с последователна настъпателност променя имената на училища, наименования на улици, издигат се паметници на герои от албанската история, но и на личности от паравоенните албански формирования, които предизвикаха размириците в страната през 2001 година. В Битоля е открит и музей на албанската азбука. В Старата чаршия в Скопие се оформя площад Скендербег и се издига паметник на албанския черен двуглав орел. В това състезание по символи има изгледи албанските да победят античните македонски паметници, превърнали Скопие в историко-политически Дисниленд.
- Дали не се превръща в реалност и мечтата на албанците за още една държава - Македония?
- Мечтата за още една албанска държава на територията на северозападната част на Вардарска Македония придобива все по-реални очертания, а нейните радетели в Република Македония стават все по-гръмогласни. Албански политици в Скопие открито говорят за неизбежното федерализиране на Македония като единствена алтернатива за оцеляването на тази малка държава и за албанците като неин единствен гарант. 
- След безредиците по Великден, убийството на двама албанци от македонски полицай, появяването на "Армия за освобождение на окупираните албански земи", както и сегашните тържества, няма съмнение, че в съседната страна расте етническото напрежение. Кой има интерес от ново разпалване на конфликта между македонци и албанци?
- От разпалването и поддържането на етническото напрежение и конфликта между албанци и македонци имат полза единствено политически организираните сепаратистки албански сили, които целят да покажат, че е невъзможно съжителството на двете части на населението и трябва да се търси изход в създаването на първо време на обща федеративна държава, в която етническите граници на териториите с компактно албанско население са доста добре очертани. Никой не бива да се учудва, ако на предстоящите през март 2013 година общински избори Скопие бъде на практика поделен на албанска и македонска половина, а в местната власт се получи още по-ясно разграничение между албанските и македонските общини.
- Как тълкувате липсата на реакция от страна на ЕС на напрежението, което създаде "независимостта на Албания"?
- Дали в Европейския съюз бяха приспани от това, че призивите за всеалбанско обединение бяха вкарани в рамките на ЕС, или пък евробюрократите, специализирали се по националните проблеми на Балканите и евроинтеграцията им, са далеч от самата им същност и не видяха нищо зад фойерверките и разветите албански държавни знамена на тържествата, но от Брюксел не се чу никаква критична оценка на речите на Бериша и Тачи. За съжаление и българското държавно ръководство, което се ласкае от "високата" оценка на американския президент Барак Обама, че "България се очертава като лидер на Балканите", не реагира адекватно на агресивния и провокативен великоалбански национализъм и паналбанизъм. Слава Богу, че поне от самите САЩ се чу едно официално изявление, че на Балканите няма място за прекрояване на границите. Но то остана глас в пустиня.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ