15 Ноември 2025събота08:57 ч.

Илюстрации от Ясен Гюзелев

Изложба показва за първи път на софийската публика оригиналите на рисунки по книги на Жул Верн и Пушкин

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 1140

Ясен Гюзелев получи преди броени дни приз за илюстрациите си към "Пътешествие до центъра на Земята" от Жул Верн по поръчка на испанското издателство "Vicens Vives". Той е сред лауреатите в категория "Най-добри илюстрации към произведения на художествена литература" на конкурса "Book Image", част от 32 Московския международен панаир на книгата. Изложбата показва за първи път на софийската публика оригиналите на тези брилянтни илюстрации, върху които художникът продължава да работи и сега. Оригиналите са около 30 броя. Ще бъдат представени и техни репродукции, в техниката "жикле" (най-високoкачествен дигитален печат). Издателство "Колибри" преди няколко месеца издаде за първи път "Дама Пика" на Пушкин с илюстрациите на Гюзелев, след китайски, руски и френски, книгата вече я има и на български. 

"Tози текст ми беше поръчан да го илюстрирам от тайванско издателство преди повече от 20 години. Те издават световна класика, работят с най-добрите илюстратори от цял свят. Това беше   предизвикателство, защото отдавна съм увлечен по руската класика, от така наречения "Златен век на руската култура". Подходих задълбочено с проучване на архитектура, костюми, на  художниците по това време. За мен никога не е било вълнуващо просто да пресъздам епохата...  търся нещо по-интересно в текста, което да илюстрирам и да го подскажа по някакъв начин. И понеже става дума и за хазарт, и за съдбата, това бяха нещата, които много ме плениха. Измамното усещане, че можеш да надхитриш съдбата, да я преподредиш по свои планове и чертежи, да отдадеш живота си на това, неминуемо води до загуба. Затова избрах този формат - сякаш всички сцени се развиват във формата на карта за игра", споделя художникът. 

Лимитираните дигитални репродукции на включените в двете книги илюстрации ще бъдат изложени за продажба в галерия "Арте", (ул. "Бузлуджа" 31), до 26 октомври, както и оригиналните илюстрации от "Пътешествие до центъра на Земята" и няколко от оригиналите на "Дама Пика", както и книгата на изд. "Колибри".

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 2903

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 3227

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 3049

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 2913

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 2975

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 2956

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2580

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 2972

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 2877

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 2940

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 2883

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ