05 Май 2024неделя09:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БГНЕС

На фокус

Илюзията "Балкански поток"

Договорът за изграждането на газопровода е сключен без да има гарантирани доставки

/ брой: 163

автор:Евгени Гаврилов

visibility 813

Продължението на руския газопровод "Турски поток" на българска територия, което у нас е наричано "Балкански поток", бе завършено в последните дни на 2020 г. В момента обаче газопроводът работи с непълен капацитет, тъй като втората от компресорните станции по трасето ще заработи през октомври 2021 г.


Пътната карта за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, подписана през 2017 г. от тогавашния енергиен министър Теменужка Петкова и от шефа на "Газпром" Алексей Милер, се оказа най-неоткриваемото нещо в държавата. "Пътната карта не успяхме да я открием, но бяха открити документи, в които се цитира пътната карта. Това показва, че тя съществува по един или друг начин. Пуснах писма до БЕХ, до "Булгартрансгаз", дори до Министерския съвет, като отвсякъде получих отговори, че тази пътна карта я няма", твърди енергийният министър Андрей Живков. Още в средата на юни той обяви, че бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова може да бъде дадена на прокурор заради липсата във ведомството на подписания от нея документ.

На 3 юни 2017 г. от енергийното министерство съобщиха, че Петкова и Милер са подписали пътна карта, съгласно която двете страни ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, при отчитане на правилата на ЕС. Зад тази обща формулировка тогава се криеше договорка за работа по реализацията на втора тръба от газопровода "Турски поток" до България. Около година по-късно, през есента на 2018 г., Теменужка Петкова поиска от парламента да одобри промяна на енергийната стратегия на България, за да може в нея да влезе проектът за т. нар. газов хъб "Балкан", част от който бе и проектът за продължението на "Турски поток" през България.

Изчезване

Самата Петкова твърди, че не знае къде точно се намира въпросният документ, тъй като в енергийното министерство има много такива, но не си го е занесла вкъщи. Тя няма обяснение защо в министерството не могат да открият пътната карта, не знае дали и в "Газпром" го пазят, но допусна, че може да бъде изискан от руската газова компания. Според Петкова документът бил работен – без изходящ номер, няма дата, няма печати. "Няма правна стойност, няма елементи на договор, в него не се разглеждат цени, нито се променят параметрите на съществуващи договори с "Газпром". Създаден му бе ореол на важен документ, но в него са отразени само технически параметри за анализ на необходимостта от разширяването на газопреносната ни мрежа", казва  Петкова, като не отрича, че целта на документа е била изграждането на т.нар. "Балкански поток".

Макар и бившият енергиен министър да омаловажава съдържанието на пътната карта, нейното изчезване подхранва мисълта, че все пак в документа съществуват неща, които предишната власт не иска да стават публично достояние. А формулировката на документа вероятно ще разкрие подробности за реализацията на транзитния газопровод от турската до сръбската граница. Той бе ударно изграден от "Булгартрансгаз" с редица заеми, подписани без задължителното одобрение на енергийния регулатор, и задлъжня с над 2 млрд. лв. Заради тези нарушения министър Живков иска да отстрани ръководството на газовия оператор, но нещо не му се получи. 

Влияние

Изграждането и пускането в експлоатация на газопровода "Балкански поток" на практика не е оказало влияние върху приходите, които постъпват в газовия оператор "Булгартрансгаз" и съответно върху печалбата му, която дори за първите шест месеца на 2021 г. е намаляла спрямо същия период на време година по-рано, твърди  Андрей Живков.

Похарчени са 2.5 - 3 млрд. лв., а резултатът е същият като предната година. Ако се твърди, че инвестицията от 2.5 млрд. лева ще се възвърне за 10 години, това означава, че тя трябва да увеличи годишния приход грубо с 250 млн. лв. Финансовият отчет на "Булгартрансгаз" (БТГ) сочи, че за първото шестмесечие нетната печалба на оператора е била 55 млн. лв., докато година по-рано е била 60 млн. лв., дава пример той. По думите му ако този резултат се екстраполира, към края на годината той ще е в рамките на 100-120 млн. лв., което означава, че ще е съотносим спрямо преди реализацията на газопровода от турската до сръбската граница. Продължението на руския газопровод "Турски поток" на българска територия, което у нас е наричано "Балкански поток", бе въведено в експлоатация в последните дни на 2020 г. В момента обаче то работи с непълен капацитет, тъй като втората от компресорните станции по трасето ще заработи през октомври 2021 г.

Начинът, по който този проект е конструиран е порочен. Взимаме заем, за да строим тръбата, плащаме сума над реалната, след това сключваме договор за 90 процента от капацитета, без да има гарантирани доставки. Това означава, че няма гаранция, че ще тече газ по тази тръба и че ще се изплаща, твърди финансовият министър Асен Василев.

Приходи

"Приходите на нашата компания  за шестмесечието на 2021 г. са над 242 млн. лв., което е с над 46 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година", твърди от своя страна изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, за чието отстраняване настоява Живков. Според него основното увеличение на приходите от "Балкански поток" ще дойде след октомври. Сега месечните приходи от резервирания капацитет са 6.5 млн. евро, а от октомври стават по 16.5 млн. евро, каза той. Това означава, че за първата година работа приходите от този газопровод ще са 108 млн. евро или над 210 млн. лв, а след това ще достигнат 198 млн. евро или над близо 388 млн. евро.

"През тази година приходите ни от общата ни дейност ще надхвърлят 500 млн. лв., което никога не се е случвало", коментира Малинов в отговор на критиките срещу ефективността на "Балкански поток". В направената от него сметка влизат и постъпленията от транзита на руски газ към Турция, Гърция и Македония. За 2020 г. дружеството отчита приходи от 394.615 млн. лв. спрямо постигнатите година по-рано 357.951 млн. лв. Спада на печалбата за 2020 г. от 116 млн. лв. преди година на 80 млн. лв. преди данъци БТГ обяснява с извършваните инвестиции. Пасивите на дружеството са нараснали на 2.607 млрд. лв. Банковите му заеми възлизат на над 507 млн. евро и са обезпечени с депозити за 123 млн. долара, според данните за първото тримесечие на 2021 г. Има и кредит за близо 108 млн. лв., обезпечени с депозит за над 5 млн. долара, както и необезпечен заем за 500 хил. лв., взет от дъщерното му дружество "Газов хъб "Балкан". Министърът на енергетиката Андрей Живков обаче е притеснен, че финансовото състояние на "Булгартрансгаз" застрашава реализацията на негови нови проекти.

"Казах, че имаме притеснения, че, ако финансовата дейност и финансовата част на "Булгартрансгаз" се развиват по този начин, има опасност да бъдат застрашени нови проекти. Не мога да ви кажа какви нови проекти има, защото, когато изисках инвестиционната програма на "Булгартрансгаз", тя не бе предоставена на министерството. Исках на нейна база да направя анализ дали има опасност за инвестиционната програма", твърди той. 

Имена

През 2018 г. тогавашният премиер Борисов посети Русия и с президента на Русия Владимир Путин в Москва обявиха, че тръбата ще мине през България. Премиерът наричаше проекта "Турски поток", както го наричаха и всички останали. По-късно той започна да използва израза "Балкански поток" и дори поправяше журналисти, ако му зададат въпрос за "Турски поток". В началото на 2020 г. Борисов се похвали, след среща с президента на Сърбия Александър Вучич, че и Белград вече ще нарича проекта "Балкански". Но през лятото на 2020 г. Борисов отмени и това име, и започна да нарича проекта "българска газова инфраструктура". Всички външни партньори на България продължиха да говорят за "българската част на "Турски поток".

Половин година след завършването на проекта нито един от досега използваните етикети не изглежда да е верен. Оказа се, че проектът не е нито "Турски", нито "Балкански", и че най-подходящото му име е "Руски поток". Този проект не идва от нищото. Идеята на Русия да заобиколи Украйна и да пренася газ през Черно море към Централна и Западна Европа е стара. Преди 10 години България започна активна работа с Русия по строителството на "Южен поток", който отново трябваше да пренася руски газ от брега на Черно море до Сърбия. Разликата е, че сега тръбата първо достига турския бряг, а след това влиза в България.През 2014 г. обаче Европейската комисия каза, че проектът противоречи на европейските правила, според които не може едни и същи фирми да контролират и добива, и транспорта, и доставката на газ. През декември същата година Владимир Путин обяви от Истанбул край на проекта и заедно с колегата си Реджеп Тайип Ердоган дадоха името на новия поток - "Турски". Първоначално тръбата щеше да заобикаля България през Гърция, но в края на май 2018 г. Борисов изненадващо отиде в Москва за среща с Путин и тръбата "зави" насам.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ