22 Февруари 2026неделя11:49 ч.

Индонезия влезе в подводния клуб

Островната страна показа първата си субмарина

/ брой: 76

автор:Георги Георгиев

visibility 2755

Индонезия влезе в ограничения клуб на държавите, които могат самостоятелно да произведат подводници, след като на 11 април спусна на вода първата си субмарина "Алугоро", построена по проект на южнокорейската корпопация "Деу Шипбилдинг". На свой ред "Деу" са използвали за създаването на подводницата германския проект 209/1200, съобщи сайтът "ФлотПром". 

Южнокорейската корпорация спечели търга за строителството на три подводници за индонезийските ВМС през 2011 г. По неговите клаузи "Деу" трябваше да произведе две подводници в Южна Корея, а третата да бъде сглобена в Индонезия, в държавна корабостроителница в Сурабая. Първата подводница "Нагапаса" бе спусната на вода през март 2016 г. и предадена на Индонезия през август 2017 г. Втората подводница "Ардадедали" бе спусната на вода през октомври 2016 г. и предадена на клиента през юни 2018 г. 

Сглобената в Индонезия подводница "Алугоро" бе заложена на стапелите в Сурабая през 2016 г. и спусната на вода на 11 април т.г. Известно е, че близо 80% от нейното оборудване е вносно. Влизането й в състава на флота се очаква не по-рано от 2021 г. Индонезийските ВМС възнамеряват да постоят още девет подводници от този проект, като в момента преговаряли с "Деу" за началото на работите по първата тройка. Планира се всички те да бъдат готови 77 месеца след сключването на договора. 

Проектът DSME 1400, по който се строят подводниците за Индонезия, е базиран на германския лицензионен проект 209/1200, по който Южна Корея е построила през 80-те и 90-те години на XX век няколко подводници. DSME 1400 се отличава с по-голяма дължина и водоизместване. 

Освен двете построени в Южна Корея подводници индонезийските ВМС имат и две стари германски подводници, влезли в строя през 1981 г.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ